Europa & Omlazování – Týden ve vědě 11. až 17. dubna 2022

Je tu zase neděle, a to znamená další žeň objevů z vědátorského světa!

15. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
15. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Oceán Europy by mohl být stejně okysličený, jako ten pozemský. Na zmrzlém Jupiterově měsíci by měl být nejen podzemní tekutý oceán, ale určitá série procesů by do něj překvapivě mohla z povrchu transportovat velké množství kyslíku, míní model.

Obyvatelé prvního města Çatal Höyük barvili kosti zemřelých. Malé procent zemřelých v městě starém 7 až 9 milénií, bylo nabarveno rituálním pigmentem. O důvodech lze jen spekulovat, naznačuje to ale komplexní pohřební rituály obyvatelstva.

Závislost nádorů na železe obrátíme proti němu, plánují vědci. Zhruba 20 % nádorových buněk potřebuje specifické množství specifického železa. A vědátoři přišli na to, jak toho využít k tomu, aby jenom na tyto – a ne zdravé – buňky cílily již existující léky. Zatím tedy u myšáků.

Lidské kožní buňky se podařilo omladit o 30 let. Laboratorní experiment v Cambridge je jen první vlaštovkou, může ale jednou posloužit i klinické aplikaci.

Triceratopsi se rvali i mezi sebou jak psi, dokazuje to zranění fosilie. Jedná se o přímý důklad rvaček prehistorických dinosaurů, z něhož plyne víc o jejich anatomii i chování.

Na podzim dojde na test nafukovacího tepelného štítu. Demonstrátor LOFTID vyzkouší, jestli může nafukovací štít zbrzdit kosmolet. V budoucnu může pomoct brzdění třeba o atmosféru Marsu.

Dále hráli

S příchodem zemědělství se snížila výška lidí. Přesné důvody nejsou známé, mohou ale souviset s proměnou a (ne)pravidelností jídelníčku.

NASA otestuje koncept katapultu vrhajícího satelity na orbitu. Společnost SpinLaunch by mohla katapultem levně vypouštět náklad. Nově koncept otestují spolu s NASA.

Přes 100 tisíc skenů zmapovalo vývoj mozku napříč životem. Shrnutí MRI snímků mozku víc jak 101 tisíc lidí má sloužit k vytvoření univerzálních růstových grafů mozku. Nejde o konec zkoumání mozku, ale spíše další krok v dalším bádání.

Bonusový rozhovor: Dobrou komunikací spolu utváříme celou společnost, říká Denisa Hejlová. Působí Univerzitě Karlově v Praze, kde deset let vede katedru Marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd. V roce 2020 zde otevřela nový obor Strategická komunikace jako první svého druhu na české vysoké škole. Inspiraci pro něj získala i během studijního výjezdu skrze Fulbrightovu komisi.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě s Janem Spratkem z Planetum taky newsky o solární plachetnici (viz výš), význam hor pro rozvoj ranného života, polemiku nad Iron Manovým arc reactorem, nově objevenou trojánskou planetku a nakonec rozhovor se Stanislavou Královou o vědátorování na Antarktidě (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama