Stonehenge & Nesrdce – Týden ve vědě 7. až 13. března 2022

Dnešní porce novinek je TROCHU SMUTNĚJŠÍ než obvykle – ale i takový je život v našich báječných 20. letech 21. století!

10. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
10. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Rodokmen proteinů ukazuje, jak první život využíval energii. Aby mohl fungovat první život na Zemi – a možná i jinde – potřeboval umět zpracovávat energii. Nová studie naznačuje, že k tomu byly klíčové peptidy vázající se na kovy.

Mozaika nitra galaxie odhalila nové magnetické filamenty. Pozůstatky z explozí supernov či jiných obřích jevů, které máme zakryté středem galaxie, se v nové studii podařilo zmapovat v rekordním detailu. Díky tomu nám poskytují i náhled na to, co se v námi nepozorované části galaxie zřejmě děje!

Příjemce prvního zvířecího orgánu po 2 měsících zemřel. David Bennett, který se v lednu 2022 dočkal revolučního xenotransplantátu srdce od geneticky upraveného prasete, bohužel zemřel. Zřejmě v důsledku infekce. Zatím není jasné, co přesně to pro xenotransplantace znamená, ale je možné, že jejich zavádění bude složitější.

Stonehenge sloužil i jako starověký kalendář, jeho týden trval 10 dnů. Analýza rozmístění kamenů ve Stonehenge a jejich srovnání s dobovými kalendáři jasně naznačuje i kalendářní využití.

Většina obsahu internetu by v roce 2030 mohla vznikat strojově. Umělé inteligence, které sestaví weby i fotky „dle pokynů“ lidí, již vznikají. Čeká je zřejmě velký boom.

Objeven největší z kráterů, které vznikly v posledních 100 tisících letech. Leží na východě Číny a vznikl vlivem středně silného dopadu zřejmě před 46 až 53 tisíci lety.

Dále hráli

Objeven vrak lodi Endurance slavného polárníka Shackletona. Loď vyplula v roce 1914, potopila se o rok později poté, co uvízla v ledu nedaleko Antarktidy.

Plíce byly upraveny na jiný krevní typ (v laboratoři). Je to jenom experiment, ale kombinace různých metod eliminovala antigeny u červených krvinek – a tak je de facto přeměnila na typ O.

Vysokoenergetická boranová paliva mohou být ekologičtějším pohonem raket. Bezuhlíkové palivo zahrnující úpravu boranu amonného do formy nanočástic by mohlo zredukovat ekologickou stopu raketových nosičů.

Video sekci dnes přeskočím, poněvadž jsem churav a sotva vidím na písmenka. Ale jako obvykle – všecky moje videa najdete hír, zase jich pár přibylo!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama