První ostrý snímek z Webbova teleskopu je milník, ale proč?

TLDR: Dlouhá kalibrace obřího kosmoteleskopu dále pokračuje, již nyní se ale zdá, že jde vše podle plánů. A to je dnes velmi dobrá zpráva! Oznámení tuna.

Ostrý jak kudla

Pamatujete, když před devatero věky na konci roku 2021 odstartoval Webbův kosmický teleskop? Ani já moc ne, zdá se to jako věčnost co? Jeho tehdejší start a mise do libračního bodu, byla každopádně jenom prvním krokem k tomu, aby nám teleskop umožnil nahlédnout do hlubin kosmického časoprostoru. Neméně důležité měla být i následná kalibrace samotných pozorovacích mašinek teleskopu…

To možná vypadá banálně jak nedělní plány, ale chyba lávky! V první řadě platí, že raketový start je notoricky nepohodlná událost, což nemusí úplně dobře svědčit jemnocitným aparaturám teleskopu. Vědátory tohle samože napadlo a teleskop byl na podobné eventuality vybaven (resp. by s nimi již stavěn), ale jistá nervozita z toho, že se něco může podělat, byla stále rozhodně na místě. S tím totiž souvisí druhá věc: kdyby se ukázalo, že se něco skutečně podělalo, Webb by se kvůli své vzdálenosti hodně špatně opravoval!

Tyhle úvahy neplácán jenom z hladu – něco podobného se totiž už v minulosti stalo s veleslavným Hubbleovým teleskopem. U něj totiž vznikla jemná výrobní vada ještě během stavby na Zemi, kterou se ale podařilo odhalit až v onom nepříjemném bodě, kdy byl Hubble vynesen do kosmu! NASA musela následně vymyslet, naplánovat a odpálit opravnou misi raketoplánu, která Hubbleovi seřídila jeho čočky. Jenže zatímco Hubble se nachází na orbitě cca. 545 kilometrů nad povrchem, Webb oproti tomu lavíruje v bodě vzdáleném 1,5 milionů kilometrů od Země. Hypotetická mise k němu by byla tedy pořádnou (a momentálně hlavně nereálnou) zajížďkou!

Skutečnost, že nám tak z Webba ve čtvrtek došel první ostrý cvak, je skutečně čímsi, co přináší definitivní úlevu pro astronomy celého světa!

Jako velké oko

Vědátoři z NASA pod vedením Jane Rigby z vedení Webb Operations totiž zveřejnili snímek dokládající, že řídící centrum plně seřídilo primární zobrazovací jednotku Webbu. Na cvaku vidíme hvězdu s dojemným jménem 2MASS J17554042+6551277, která byla vysnímkována jenom v rámci testovacího zobrazení.

Aby mohl obrázek takto ostře vzniknout, bylo třeba seřídit kameru pro infračervené zobrazování i všech 18 hexagonálních segmentů teleskopu do perfektní součinnosti! Celý Webb, který se do své současné podoby jako origami skládačka rozkládal několik dnů po startu, tak momentálně pracuje jako jediné velké „oko“.

Hello there! Zdroj: Lucasfilm/Disney, NASA/STScI
Hello there! Zdroj: Lucasfilm/Disney, NASA/STScI

To samože neznamená, že tým NASA si může dát dvacet. Kalibrace zdaleka ještě neskončila, bude třeba také poštelovat spektrografickou kameru, near-infrared kameru a další „sekundární“ mašinky. Pokud ale plné rozložení teleskopu bylo prvním zásadním milníkem mise, nynější bod je milníkem druhým. Kdo od startu čekal se zatajeným dechem na okamžik úlevy, nyní se může konečně nadechnout!

Zábava začíná

Výsledná kvalita snímkování je momentálně dokonce lepší než kvalita očekávaná. V tomto duchu se nechal slyšet alespoň hlavní optický pantáta ve středisku Lee Feinberg, podle něhož momentálně cvaky Webbu působí „dobře, ne-li lépe, než čekaly predikce“. Připomeňme si, že Webb bude pozorovat vesmír v infračerveném záření s pomocí rekordně rozměrného zrcadla, díky čemuž by nám mohl říct víc o charakteru temné hmoty, vesmíru a vůbec. Co nám v tomto mysteriózním ohledu říká první cvak?

Absolutně. Vůbec. Nic.

Tým NASA zvolil 2MASS J17554042+6551277 jako zcela nudnou, všední hvězdu o průměrné svítivosti…

I tahle učebnicová hvězdička je tedy doslova jenom první ochutnávkou toho, co nám Webb doufejme začne servírovat v příštích měsících, letech a snad i dekádách. Připravte si bulvy, ta pravá cesta do hlubin časoprostoru univerza s prvním cvakem teprve právě začala!

[Ladislav Loukota, Jan „JaRon“ Tomaštík]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „První ostrý snímek z Webbova teleskopu je milník, ale proč?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama