První pacient na světě dostal modifikované prasečí srdce

TLDR: Wow! Vloni jsme tu měli podobný pokus s ledvinou, ale zdá se, že zvířecí orgán upravený tak, aby nevyvolával imunitní reakci, jde kupředu pekelně rychle! Oznámení tuna.

Tadá!

To bylo rychlý! Jen týden nazpět moje popularizátorka Nina ve video o top objevech loňského roku mluvila o tom, že implantaci prasečích orgánů lidem nelze uspěchat… A najednou vidím oznámení, že o čtyři dny později implantovali chirurgátoři vůbec poprvé člověkovi prasečí srdce! A u druhého pacienta má zákrok proběhnout co nevidět!

Řeč je samože o orgánu od stejného druhu geneticky modifikovaných prasátek, kterým byly odstraněny proteiny vyvolávající okamžitou imunitní odezvu imunitního systému. Původně tahle technologie v roce 2020 vznikla jenom pro lidi, kterým konzumace vepřového způsobuje alergii. Ale vloni vědátory napadlo, že by to mohlo řešit nejenom problémy masožroutů, ale i problémy nedostatku orgánů. A nyní tu máme první aplikaci!

Americká FDA transplantaci schválila jenom jako poslední řešení v případě, že pacientovi doslova dochází dech, a po ruce není žádný jiný vhodný lidský transplantát – popřípadě není pacient vhodný pro tradiční lidský transplantát. Což může být snazší, než jak to vypadá na první pohled. Mnohdy se může třeba stát, že v okolí vašeho města nehavaroval zrovna žádný motorkář vašich rozměrů, takže ačkoliv teoreticky je k dispozici „srdce navíc“, v praxi je vám jakožto konkrétnímu pacientovi dané srdéčko na dvě věci.

Aplikace prasečích orgánů by tohle mohla nadobro změnit! Tedy, pokud nynější průlomový pacient dopadne dobře.

Zatím je furt brzo na oslavičku

Zatím víme jenom toliko, že transplantát nezpůsobil okamžité odmítnutí. Spolu s transplantací byly ale navíc nasazeny i nová imunosupresiva, takže momentálně nemáme šajnu o tom, jak se situace bude dál vyvíjet. Ani není známo, nakolik vděčí marylandský pacoš svému stavu novým lékům, a nakolik editovanému orgánu…

Je klidně možné, že paní Štěstěna bude mít v budoucnu méně dobré nálady na rozdávání. Může se ukázat, že orgán bude časem selhávat, nebo na něj bude imunita postupně nějak přece jenom útočit. To vše ukáže až budoucnost.

Tohle meme používám už pár let... A za tu dobu výzkum dost poskočil. Zdroj: Česká televize, vlastní
Tohle meme používám už pár let… A za tu dobu výzkum dost poskočil. Zdroj: Česká televize, vlastní

De facto totiž nejde o skutečně první podobnou transplantaci. V roce 1984 už bylo například srdce paviána do novorozenkyně označené jako Baby Fae. Drobná pacientka však přežila zákrok jenom o 20 dní. Prozatím je tedy rozhodně pořád brzy bouchat šáňo a zapálit si na oslavu doutník (už jen protože alkohol i kouření jsou podílníky na zhoršování srdečního zdraví, yo).

I pokud by ale byl prasečí orgán jenom dočasným řešením, mohlo by to zachránit život tisícům pacientům ročně. Jenom v USA rok co rok zemře na 6000 lidí jednoduše kvůli tomu, že na ně nezbude vhodný orgán. Evropská data nebudou přehršle odlišná. A jako někdo, jehož člen rodiny podobně čekal sáhodlouze na nové srdce, mohu subjektivně říct, že ono čekání… není věru zdravé pro pacienta ani jeho okolí.

Tak či onak průlomový den!

Až do nejnovějšího vývoje se spíše zdálo, že orgány zvířátek budou do lidských těl putovat od jiných primátů. Takzvaná xenotransplantace však nefungovala z řady důvodů – genová editace by však většinu z nich mohla umazat.

Navzdory neznámým a navzdory nejisté budoucnosti je však alespoň momentálně – během psaní článku – rozhodně důvod k mírnému optimismu a zvedání si čelistí z podlahy. Jestli jste dnes ráno vstávali s tím, že nevíte, co zajímavého tento den přinese, pak vám gratuluji!

Právě jste totiž dost možná prožili extrémně významný pokrok v medicíně, jehož plody budete s určitou pravděpodobností i vy sami jednou koštovat…

[Ladislav Loukota]

Víc o pokroku umělých orgánů tuna:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

1 komentář: „První pacient na světě dostal modifikované prasečí srdce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama