Prasrdce & Pidivysílačka – Týden ve vědě 10. až 16. ledna 2022

Letošní rok sotva začal – a už tu nejspíše máme jeden z největších průlomů roku!

2. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: Vlastní, Public Domain
2. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: Vlastní, Public Domain

První pacient na světě dostal modifikované prasečí srdce. Vloni jsme tu měli podobný pokus s ledvinou, ale zdá se, že zvířecí orgán upravený tak, aby nevyvolával imunitní reakci, jde kupředu pekelně rychle!

Nejtěžší organismus na Zemi je pomalu okusován jeleny. Obří strom Pando je tu možná už 14 tisíc let, ale v poslední době čelí své velké nemesis – jelenům. Ti totiž pomalu ožírají jeho nové výrůstky.

Astronomové objevili planetu, která by neměla existovat. Švédští astronomové objevili super-hmotnou planetu obíhající dvojhvězdu beta-Centauri. Pokud jde vůbec o planetu, je 10x hmotnější než Jupiter.

(Možná i bitevní) koně středověku byli velcí jako dnešní poníci. Koně vezoucí rytíře do bojů byli překvapivě malí, naznačila to práce studují ostatky koňů od 4. do 17. století. Ne každý ale se všeobecnými závěry kvůli obecnému výběru vzorku souhlasí.

Přepnutí z relativity do kvantové fyziky vyvolává kvantová tornáda. MIT pozorovala proces změny „běžné“ fyziky na tu subatomární. Neobvyklé chování rozšiřuje chápání, jak spolu (ne)souvisejí dva světy fyziky.

Vznikla nejmenší anténa světa, byla sestavena z DNA. Titěrná vysílačka je určena ke sledování proteinů a může přinést nové metody poznávání pochodů života.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: téma o grepu vs. medikaci, a dále pak novinky o marťanském astrobetonu z krve a moči, sledování supernovy naživo, aplikaci mozkového implantátu pro slepé, a samože i klasický sumážní devadesátiminutový poslední týden ve vědě (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

1 komentář: „Prasrdce & Pidivysílačka – Týden ve vědě 10. až 16. ledna 2022

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama