Xenoboti & Supersauři – Týden ve vědě 29.11.- až 5.12. 2021

Bouchněte při neděli láhev Rychlých špuntů na oslavu žně uplynulého týdne!

48. týden ve vědě! Zdroj: CC BY, vlastní
48. týden ve vědě! Zdroj: CC BY, vlastní

Umělá inteligence objevila neznámé proteinové komplexy v našich buňkách. Biochemie našich buněk bude zřejmě ještě složitější, než jsme se domnívali. Naznačují to nové odhady strojového učení MuSIC. To však může vést k novým formám léčby i znalostem o našem fungování.

Ne, „replikující se xenoboti“ nejsou pořád umělým životem. Ano, shluky těchto buněčných robotů vytvářejí jiné shluky. Ale nevznikají při tom nové buňky…

Očkování snižuje u delty infekčnost o 30 %. To je sice méně než u Alfy, a ukazuje to nutnost přehodnocení epidemických postupů, ale není to ani špatné – zvláště uvážíme-li, že se tohle od očka vůbec nechtělo.

CERN poprvé možná detekoval dosud nepolapitelná neutrina. Částice pro svou malou hmotnost zatím detektoru unikaly. Nyní jejich možnou detekci hlásí FASER.

Nový koncept magnetické plachetnice by mohl být u Jupitera za 3 týdny. Jde jen o první nástřel, konstantně akcelerující lehká sonda Wind Rider ale zatím působí věrohodně.

Supersaurus byl nejdelším známým dinosaurem prehistorie. Nová analýza doplněných kosterních ostatků ukázala, že druh byl s 39 metry delší, než se čekalo.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom obligátního týdne ve vědě jsme pokecali antropologii s Petrou Urbanovou (viz výš), vydali se s dvěma novinkami do nitra Jupiteru i historie revolucí vztažených ke změnám klimatu, a závěrem se vydali se na virtuální den otevřených dveří na Univerzitě Palackého (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama