Imuinomodulátor NAC je dalším lékem testovaným proti covidu

TLDR: Široce dostupný lék by mohl v určitých případech pomoct. Před dalšími soudy je ale nutno počkat na dostatečně velké testování. Studie zde.

Publikováno původně 10.března 2021, znovuvydáno v rámci série rok ve vědě. Od té doby již přišla antivirotika od Mercku a Pfizer.

Když nemáte vakcíny, dejte tam ____

Většina vědátorů se shoduje na tom, že nový koronavirus s námi už asi zůstane navždy. A přestože nejlepší prevencí a řešením celé téhle táhnoucí se pandemi budou s největší pravděpodobností vakcíny, neustávají ani snahy nalézt na koronavirus účinný lék. Ten by nám totiž mohl pomoct i pro neočkované, stejně jako by mohl pomoct s budoucími ohnisky dalších, snaž již jen lokálních epidemií nových kmenů.

Ideálním řešením je samozřejmě zjistit, že na COVID zabírá už nějaký lék, který máme vyvinutý a schválený. A vědci a lékaři rozhodně nezahálejí. Kromě vývoje nových léčiv jako je třeba blokátor ACE2 receptoru od společnosti Formycon či naší republikou již nakoupených monoklonálních protilátek, které dokážou zabránit rozvoji těžkého COVIDU, se neustále zkouší používat i léky, které máme k dispozici. Nutno ovšem podotknout, že s různým stupněm (často nevalným) úspěchu. Slibně vypadající hydroxychlorochin, isoprinosine či některá známá antivirotika zatím moc pozitivních výsledků nepřinesly.

Částečně se však využívá imunosupresivum dexamethason, který dokáže potlačit cytokinovou bouři, a nověji se také zkouší bohužel poněkud zpolitizovaný ivermektin – antiparazitikum, jehož účinky proti RNA virům jsou sice již in vitro popsány, nicméně stále chybí preklinická a klinická data, stejně tak není ověřena jeho bezpečnost pro podání v této indikaci. K jistotě pro aplikaci proti COVIDu tak má víc než daleko.

Nově se do hledáčku vědců dostal i N-acetylcystein, imunomodulátor, který se používá na léčbu předávkování paralenem a na ředění hlenů při zápalech plic nebo zánětech průdušek. N-acetylcystein (NAC) se používá už víc než čtyřicet let a je volně v prodeji v lékárnách v podobě známého ACC.

Má tedy tenhle dryják vyšší šance než jiné „zaručené“ pokusy?

Zdroj: The Only Show
Zdroj: The Only Show

Jak to funguje?

Kromě výše zmíněných účinků je NAC také znám svou schopností posílit imunitu, potlačovat replikaci virů a snižovat zánětlivou reakci. Již poměrně nízká dávka podaná orálně dokáže stimulovat buněčnou imunitu. Studie z roku 1997 dokonce uvádí významný pokles chřipkových nákaz ve skupině užívající NAC, již nakažení chřipkou potom měli značně nižší riziko těžkého průběhu a méně často se u nich vyskytovaly typické chřipkové příznaky.

Je tedy celkem logické, že se vědci začali ptát, proč by NAC nebylo možné využít i na COVID? Dosavadní zkoumání vypadá nadějně. Ačkoliv se dozajista nejedná o nějaký zázračný lék, studie ukazuje, že NAC má potenciál zařadit se mezi podpůrné léky při léčbě akutního COVIDU. Má totiž hned několik zajímavých vlastností, které pacientům nejspíš pomáhají infekci zvládat.

NAC umí inhibovat látky, které virus nezbytně potřebuje na to, aby se v buňce mohl replikovat, čímž by mohlo docházet ke snížení virové nálože u nemocného. NAC taky omezuje produkci prozánětlivých cytokinů, které jsou zodpovědné za nechvalně proslulou cytokinovou bouři.

NAC je navíc prekurzorem super výkonného antioxidantu gluthathionu, který dokáže ochránit buňky před jejich poškozením těžkými kovy, ale především reaktivními druhy kyslíku, jako jsou staré známé volné radikály. Tenhle oxidační stres se totiž u covidových pacientů jeví jako skutečně velký problém, na který pár borůvek denně už prostě nestačí.

V plicích covidových pacientů se totiž zvýší produkce prozánětlivých cytokinů, což jsou vlastně takové signály pro imunitní systém, aby na dané místo přesunul své bojové jednotky. Zánět tedy není nic strašného – patří k přirozeným obranným mechanismům těla, pomáhá nastartovat opravu tkání a eliminaci poškozených buněk. Tedy za normálních podmínek. V případě covidových pacientů je ale reakce imunitního systému často dost hysterická a cytokinů je moc. Zánět se vymyká kontrole. A kde je zánět, tam je oxidační stres.

Jedny z buněk imunitního systému – neutrofily – totiž využívají reaktivní formy kyslíku jako vlastní chemické zbraně, kterými ničí zbytky nepřítele, kterého před chvílí zhltly. Problém je, že tyhle „chemické zbraně“ po použití nikam nezmizí, ale mají schopnost poškozovat naše vlastní buňky. Alespoň dokud se o ně nepostará nějaký antioxidant – nejčastěji právě gluthathion, jehož koncentraci dokáže NAC zvýšit. Jako bonus umí NAC navíc potlačit tohle užívaní „chemických zbraní“ ze strany neutrofilů, aniž by ale narušil jejich další funkce. Efekt je tak hned dvojí.

Dalším důležitým přínosem NAC je jeho schopnost prokazatelně snížit riziko rozvoje zápalu plic u ventilovaných pacientů. V této indikaci je navíc poměrně solidně odzkoušený a využíval se pro tyto účely dávno před covidem.

Koronavirus 23.02.2021, aktivní případy. Zdroj: John Hopkins University
Koronavirus 23.02.2021, aktivní případy. Zdroj: John Hopkins University

Čekání na studie

Objevují se dokonce případové studie, které tvrdí, že podávání NAC covidovým pacientům snižuje mortalitu. Nutno podotknout, že případová studie není klinická studie. Ačkoliv se NAC zatím jeví skutečně nadějně, COVID nás naučil s nadšeným vítězným tancem posečkat na výsledky skutečných a rozsáhlejších studií….

Bude nejspíše také hodně záležet na tom, kdy je NAC podán. V okamžiku, kdy už zuří cytokyny, je imunomodulátor poněkud nešťastnou volbou. V současné době ale již probíhá šest klinických studií, které jsou ve fázi náboru pacientů – dobrovolníků. Pokud se účinnost NAC potvrdí, bude to znamenat opět další posun vpřed v boji s pandemií. NAC je totiž široce dostupný, levný lék, s dobrým bezpečnostním profilem a širokou škálou podání – lze ho užít orálně, intravenózně či pomocí inhalace. Byl by tak ideální i pro domácí léčbu.

Držme si tedy palce, ať to vyjde!

[Monika Pitnerová]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama