Proč obří ledovce občas vytvářejí podezřele pravidelné tvary?

TLDR: Ledovec se může na vodě úplně normálně lámat na obdélníčky – protože když fyzika působí na velkou plochu homogenního objektu, rozkládá se tu napětí v docela pravidelných odstupech. Znáte to i ze skla. Původní oznámení NASA tuna.

Obří kostička ledu?

Pokud zalovíte hluboko v dlouhodobé paměti, možná se rozpomenete, jak tři roky nazpět „NASA našla obdélníkový ledovec„. Kdo by si nevzpomněl, dobový link má v TLDR odstavečku výše.

Stalo se tak během operace IceBridge, nejdéle trvajícího leteckého průzkumu polárního ledu z dílny NASA. Letouny tehdy na 16. října 2018 prolétl nad severní částí Antarktického poloostrova. Pak ale náhle vedoucí vědecký pracovník Jeremy Harbeck spatřil velmi ostře ohraničený, tabulový ledovec plující po ledové vodě nedaleko šelfového ledovce Larsen C.

„Přišlo mi to docela zajímavé; často vídám ledovce s relativně rovnými okraji, ale ještě jsem neviděl žádný, který by měl dva rohy v takovém pravém úhlu, jako měl tento,“ řekl tehdy pro redaktory NASA sám objevitel Harbeck.

Po boku ocenění famózního objevu (u kterého ale již původní zpráva mluvila o tom, že Harbeck vidí pravidelné ledovce docela pravidelně) se k tomu tehdy samože vyrojilo i dost bulšitů a konspirací. Vznikají ledovce v iluminátských továrnách? Staví je v nějaké gigantické lednici mimozemšťani? Jde o první chladící megakostičku ledu, jak boj s klimatickými změnami předpověděli ve Futuramě? Anebo je to celé snad pouze fotomontáž?

Inu, nepřekvapivě ani jedna možnost není validní. Fskutečnosti se led takto pravidelně láme zcela běžně! A není na tom nic zvláštního – stejný jev totiž znáte skoro zcela jistě i ze svého domova.

Lámání ledu 62 km od Antarktidy. Zdroj: MAXAR/Daily Overview
Lámání ledu 62 km od Antarktidy. Zdroj: MAXAR/Daily Overview

Sklo a led?

Perfektně to ilustruje také další snímek výše pořízený satelity zhruba 64 km od pobřeží Antarktidy. Tady se odlupující se ledovec postupně láme na menší kousky. Pro zajímavost: v 80. letech se takto z jižního pólu ztrácelo na 40 miliard tun ledu ročně, dnes jde o 250 miliard tun ledu ročně. Ale o tom jindy, nejsme tu kvůli depresi, nýbrž fyzice!

Právě to, že se větší kus ledu takto láme až na moři, je odpovědí toho, proč při tom vznikají pravidelné obdélníkové tvary! Jak se napětí rozkládá podél velké plochy, uvolňuje se při tom v relativně pravidelných odstupech – není to nic divného, známe to velmi podobně i ze skla (viz obrázek níže)!

Díra ve skle, neasi. Zdroj: Wikipedia/CC BY
Díra ve skle, neasi. Zdroj: Wikipedia/CC BY

Led je, podobně jako sklo, relativně homogenní materiál, takže není divné, že se v něm relativně homogenně rozkládají i síly. Nakonec, můžete si to opět představit znovu v praxi. Položte si tabulku skla na zem, představte si, že na ní vlivem tání na vodní ploše působí stále silnější napětí… A dopadne to nakonec podobně.

V nejslabším bodě se síly dají na pochod, a začnou tabuli lámat ve stejných poměrech jako u obřího ledovce!

Mnoho minulých záznamů

Na původním snímku NASA z roku 2018 je vlastně nejvýznamnější to, že fotka byla pořízena v izolaci vůči okolí. Proto to snad lidi mohlo malinko překvapit. Ale mnoho, mnoho starších pozorování lámajícího se ledu (a že díky antropogenní činnosti k podobným srandám máme stále více příležitostí!) ukazuje zas a znova tytéž obdelníčky.

Dezolár Wilkinsův ledovec po částečném kolapsu z roku 2008. Zdroj: NASA
Dezolár Wilkinsův ledovec po částečném kolapsu z roku 2008. Zdroj: NASA

Když v roce 2008 došlo na dílčí kolaps šelfového ledovce Wilkins, mělo to za výsledek nemlich identické lámání– které se řídí úplně stejnou fyzikou, jako když si se synovcem kopete kopačák a kvůli své pověstné „šikovnosti“ vykopnete míč přímo ve vektoru vašeho nového okna…

Ale o tom raději už také jindy.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama