Obětiny & Kosmostanice – Týden ve vědě 1. až 7. listopadu 2021

To byl zase týden! Dejte si kopyta na stůl a připomeňte si se mnou to pozitivní, co nám zanechal – je tu další týden ve vědě, dnes plný tělesných tekutin a kosmických stanic!

44. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní
44. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní

Tisíc let stará pohřební maska byla nabarvená lidskou krví. Krom běžných barvit nová chemická analýze 30 let známé masky odhalila i stopy lidských tekutin. To naznačuje, že při pohřbívání docházelo na lidské obětiny.

První obydlí na Marsu možná budou z krve astronautů. Vědci z Manchesterské univerzity v Británii vyvinuli metodu jak vytvořit beton z marťanského regolitu a krve a výměšků astronautů.

Rozbíhá se zřejmě závod o novou stanici na orbitě Země. Dva nové projekty na komerční stanici kolem Země ukazují, že nástupce ISS by mohl být víc než jeden. Má ale vícero stanic šanci se uživit? Odpověď zatím neznáme, ale lze o tom malinko pochybovat.

Samice kondorů se rozmnožují i bez oplodnění samcem. Tzv. partenogenze je známa od řady druhů, u kriticky ohroženého kondora je objevena poprvé.

Posádka ISS vypěstovala na orbitě poprvé chilli papričky. Papričky rostly po 4 měsíce, jejich úspěch posouvá naši schopnost pěstovat v kosmu potraviny.

Posilující dávka má efektivitu 93 % i proti deltě & Británie jako první schválila molnupiravir. Izraelská studie čerpá výsledky ze studie víc jak 700 tisíc očkovaných. Zmíněná efektivita platí pro ochranu před hospitalizacemi, v jiných faktorech se čísla samože nějak liší.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: minutka o skupinové imunitě (viz výše), týden ve vědě, covidové léky Mercku & Astry, čip na depku a pokec se sklářem a umělcem (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama