DART & Omikron – Týden ve vědě 22. až 28. listopadu 2021

Jste zase o týden starší, dokažte si v novém týdnu ve vědě, že jste také moudřejší!

47. týden ve vědě! Zdroj: CC BY, vlastní
47. týden ve vědě! Zdroj: CC BY, vlastní

Odstartovala mise DART, první reálný test obrany Země před asteroidy. Ačkoliv na hlavní fázi mise dojde až za rok – a výsledky uvidíme ještě později – již nyní je DART historickou misí. Jeho úspěch s odkloněním dvojplanetky Didymos totiž jednou může pomoct zachránit Zemi.

Na orbitální let Starship by mohlo dojít v lednu 2022. Alespoň tento termín nadhodil Elon Musk – reálně se stále čeká na schválení FAA i dokončení vývoje nynějšího systému. Starship by nicméně mohla ve startu předběhnout i neslavný nosič SLS, což by možná mělo zajímavé politické implikace na další vývoj kosmických systémů NASA.

Prehistorické larvy hmyzu byly možná dokonalejší než dnešní. Larvy síťokřídlých nejsou žádná ořezávátka, a to už minimálně 100 milionů let. Zdá se ale, že tehdy byly ještě větší drsňáci než jejich moderní potomci.

Polovině druhu želv hrozí vyhynutí, pětina již vyhynula. Souhrn stavu 357 druhů želv varuje, že úbytek habitat i lov by měl vést k vyšší ochraně želv.

Magnetické pole kolem Marsu by mohlo pomoct jeho teraformaci. Pole by ochránilo atmosféru, jako základnu by využilo Fobos – ale až tak za 100 let nejdříve, protože k jeho pohonu by bylo třeba 200 MW až 2000 GW.

Covidová varianta Omikron z J.A.R. budí obavy kvůli prudkému šíření a řadě nových vlastností. Prozatím jde jenom o předběžnou opatrnost, ale existuje reálná šance, že Nu pokazí příští rok podobně jako tento rok pokazila Delta.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: xxx (viz níž). Dali jsme pokec s dobrovolníky na Univerzitě Palackého (viz výš), dále novinku o exoplanetě v jiné galaxii, závodu o nové kosmické stanice, transplantaci prasečích ledvin a nakonec i regeneraci míchy (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama