Cordyceps & Kessler – Týden ve vědě 15. až 21. listopadu 2021

Stoupá opět nejenom zlatá horečka, ale také poznání života, vesmíru a vůbec! Vítejte v novém týdnu ve vědě!

46. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní
46. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní

Odhalena krystalizace v reálném čase a atomovém rozlišení. Metoda SMART-EM z Tokia ukázala krystalizaci kuchyňské soli ve 25 snímcích za sekundu. Jde jen o zástřel, než se podobně rychle a detailně budou sledovat vlastnosti dalších látek přímo v průběhu krystalizace – což bude mít časem i praktické aplikace.

Protinádorový lék z cordyceps byl čtyřicetinásobně vylepšen. Vědátoři vytvořili nový druh chemoterapie z látky, která se nachází v houbě „Caterpilar Fungus“. Tradičně platí, že to zdaleka není řešení na všechny typy nádorů, ale nejspíše to pomůže proti části z nich.

Rytiny hlav a falusy – archeologové hlásí objev z prehistorických dob. V lokalitě Karahantepe byl odkryt 11 tisíc let starý chrámový komplex, který využívali lidé zhruba v době existence i jiného dobového chrámu Göbekli Tepe. Ukazuje nám, jak se z lovců-sběračů pozvolna stávala usedlejší civilizace.

Diverzita a počty ptáků v Evropě se snižují, varuje práce. Od roku 1980 došlo na snížení počtu ptactev o 17 až 19 %, nejvíce postiženi byly vrabci. Dobrou zprávou alespoň je, že tempo úbytku se v poslední době o něco snižuje oproti starším dekádám.

Lidé nejsou kočkám lhostejní, ukázala studie. Kočky fskutečnosti sledují a poslouchají pohyb lidí, naznačuje behaviorální experiment i pozorování. Zájem nejspíše maskují.

Test protidružicové zbraně vedl na ISS k mimořádné situaci. Až 1500 úlomků vzniklo na orbitě po testu zbraně, část z nich prolétla v okolí stanice. Úlomky stanici naštěstí minuly, ale opět upozornily na riziko kosmického odpadu a jeho zbytečného vytváření.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: minutku o vzniku mutací (viz výš), dále tradiční týden ve vědě tentokrát s hostem Patrikem Kořenářem, novinku o přibývání slonů bez klů, a nakonec cestu do pravěku ve Far Cry Primal s Ondřejem Novákem (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama