Biogel & Prakontinent – Týden ve vědě 8. až 14. měsíce 2021

Teploty klesají, ale poznání stále stoupá – poznejte, co vám v posledním týdnu ve vědě mohlo uniknout!

45. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní
45. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní

Poškozenou míchu u hlodavců do měsíce opravil nový „biogel“. Nanovlákna z bioaktivních molekul ve formě gelu v nové práci vytvořila lákavé lešení pro nervové buňky. Hlodavci s poškozenou páteří si tak za 4 týdny pá

Pompeje odhalily takřka neporušenou místnost pro otroky. Cimra o 16 metrech čtverečních ukazuje víc o podmínkách, v jakých otroci dané periody žili. Není to zásadní změna zápletky, ale rozšiřuje naše poznání.

Záhadné signály z vesmíru mohou vést k novému kosmickému objektu. Dosud neznámý zdroj ve středu naší galaxie je zřejmě zdrojem pro nás nového typu signálu. Ufouny nečekejte, ale vyloučeni samože zatím nejsou. Spíše skrze to ale lépe propátráme přirozené objekty daleko od nás.

První kontinent na Zemi vznikl až 3,3 miliardy let nazpět. Proudy rozžhavené horniny nejspíše vedly k vyzvednutí prvního „zárodku“ kontinentu o stovky milionů let před dosavadní datací.

Pro srdce je nejlepší, když jde člověk spát mezi 22. až 23. hodinou večer. Data od 88 tisíc lidí naznačila, která doba usínání koreluje s nejvyšším kardiovaskulárním zdravím.

Francouzské revoluci předcházelo nestabilní počasí. Proměny klimatu vedou k častějšímu společenskému chaosu – nejen v roce 1789.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali jen čtyři videa: klasický týden ve vědě & jeho dvě novinky o Golfském proudu (viz výš) a o olovu a nakonec hodinovou přednášku Petra Brože o Marsu (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama