Kolumbus & Mozkočip – Týden ve vědě 18. až 24. října 2021

Zvládli jsme to – máme za sebou další týden! Oslavte to spolu se mnou připomínkou toho dobrého, co se v něm stalo!

42. týden ve vědě! Zdroj: CC BY/PD/vlastní
42. týden ve vědě! Zdroj: CC BY/PD/vlastní

Nový „AI čip“ má výkon lidského mozku (měřeno velmi úzce). Čip o velikosti 20×20 cm od Cerebras Systems má sice podobný počet synapsí jako lidé, ale v řadě jiných ohledech za námi stále zaostává. Přesto slibuje velké věci třeba pro samořízené vozy.

Evropané mohli o Americe vědět již před Kolumbem. Pravděpodobně kombinace starších zkazek & předpokladů o tvaru Asie mohla vést k úvahám o existenci kontinentu na místě Ameriky. Naznačuje to záznam z 14. století.

Jízda na koni je rizikovější než jízda na motorce, ukazují data. Desetiletá data naznačují, že při koníček s koníčky je rizikovější než jiné analogické aktivity sportu či dopravy. Není to ale nutně tím, že jsou koně tak nebezpečné – spíše jako tím, že je o aktivitu podceňovanou co do přípravy.

Internet dosáhne až na Měsíc, NASA schválila systémem LunaNet. Signál dostrupný na Měsíci by mohl usnadnit orientaci a průzkum, ale také komunikaci se Zemí.

Ledvina z GMO prasete poprvé napojena na člověka. Třídenní test prokázal, že orgánu schází molekuly vyvolávající akutní imunitní reakci. Teprve další testy ukáží, zdali lze skutečně dlouhodobě využit prasečí orgány (či jiné komponenty) i u lidských pacientů, vše je ale minimálně nyní na dobré cestě!

První stádový dinosaurus se objevil 180 milionů let nazpět. Vyšší sociální chování mu zřejmě poskytovalo řadu výhod v čele s vyšším věkem dožití. Druh Mussaurus patagonicus žil na území dnešní Argentiny.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: klasický týden ve vědě s Fasou, dále pak minutkové video o největších hvězdách galaxie (viz výš), novinku o kvantových počítačích, mozkové andragonii a budoucnosti bílotrpaslíků (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama