Implantáty & Mayové – Týden ve vědě 4. až 10. října 2021

Máme za sebou Nobelovský týden – ale to neznamená, že jiní vědátoři spali za pecí. Čtěte další týden ve vědě!

40. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní
40. týden ve vědě tohoto roku. Zdroj: CC BY/Public Domain/vlastní

Vědci zavedli první mozkový implantát pro léčbu deprese. Čip rozpoznává příchod depresivního stavu a umí ho vyrušit. Již u člověka, ale stále experimentálně.

Žluté řasy prospívají korálům, lépe jsme je popsali po století. Již dávno popsaný, ale nyní tak trochu „znovuobjevený“ rod mikroorganismů je nejenom unikátní součástí oceánských biomů, ale mohl by zvýšit i naše chápání citlivosti korálů.

Puberťáci schopni identifikovat své pocity mají lepší duševní zdraví. Roční studie ukazuje, že lepší preventivní pojmenovávání stavů mysli vede k méně vážným reakcím na stresové situaci a vyššímu duševnímu zdraví.

Zastavení atlantské cirkulace by ochladilo Evropu o 3,4 °C. Kompletní zastavení Golfského proudu by mělo v případě Británie vážné problémy pro zemědělství. A zbytek Evropy by na tom asi nebyl lépe.

Uvnitř mayského města Tikal objevena „základna“ města Teotihuacán. Objev ukazuje intenzivnější a zřejmě i kolonizační vztah mezi oběma dávnými předkolumbovskými městy.

WHO schválila plošné očkování afrických dětí na malárii. Látku odsouhlasenou v roce 2019 dosud obdrželo přes 2 miliony dětí v Ghaně, Keni a Malawi. Mohl by to být zatím nejvýznamnější krok k eradikaci malárie jako takové.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě jsme tu měli také pokec o popularizaci, pokec o geopolitice (viz výše), novinky o barefootu a letu Inspiration4 (viz níže).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama