Etruskové & iLedviny – Dvoutýden ve vědě 20.9. až 3.10. 2021

Hlavní novinky hned za poslední dva týdny nám přinesl nejnovější zdvojený týden ve vědě! A je toho dost, z čeho se těšit!

38. a 39. týden ve vědě tohoto roku! Zdroj: CC BY/Public Domain, vlastní
38. a 39. týden ve vědě tohoto roku! Zdroj: CC BY/Public Domain, vlastní

Vznikl první demonstrátor bioumělých ledvin. Potenciálně průlomová mašina o velikosti smartphonu v sobě kombinuje hemofiltr a bioreaktor, a může znamenat cestu vstříc konci dialýz u pacientů s odcházejícími ledvinami.

Dávní Etruskové nepocházeli z Anatolie, ale ze stepí Kavkazu. Dlouhá debata o původu původních obyvatel okolí Říma byla rozseknuta vzorky DNA z 2000 let vývoje.

Ne, nežádoucí příznaky očkování nejsou významnější než rizika covidu. Nová studie se podívala na to, jaké mají očkování proti covidu rizika. Výsledky ukazují, že byť očkování není zcela bez rizik, prodělání covidu má rizika výrazně vyšší – a podobným vyšším rizikům čelí i řada dalších lidí od diabetiků po kuřáky.

Až o 72 % by mohl nový lék snížit úmrtnost na rakovinu prsu. Data již vyplývají z klinických testů léku Enhertu od AstraZenecy na lidech!

Starověké velkoměsto v Jordánsku *velmi hypoteticky* mohla zničit planetka. Tým s českou účastí se domnívá, že zkáza Tall el Hammam mohla být předobrazem zkázy Sodomy. Ale proti studii se po publikaci objevila lavina kritiky, takže momentálně to na její tezi spíše nevypadá.

Odstartoval Landsat 9, zatím nejvýznamnější družice pro sledování Země. Spolu s programem Sentinel zvyšuje Landsat přesnost dat při pozotování jevů naší planety!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě (tentokrát ale na téma článků fanoušků) taky došlo na speciální podcast Petra Brože o La Palmě (viz výš), novinky o putovních černodírách a ochraně implantátů, a nakonec novou minutku s obecnými principy termojaderné fúze (viz níž)!

A pozor – v pondělí 4.10. výjimečně nebude stream týdne ve vědě, JaRon je totiž na pracovní cestě a Ladislav na to nemá železo. Dáme si suprdíl asi o týden na to.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama