Maoři & Barefoot – Fanouškovský týden 20. až 26. září 2021

Dnes si dáme něco odlišného – namísto tradičního týdne ve vědě (poslední novinky si dáme za týden ve dvoutýdnu) jsme posledních 7 dní na Vědátorovi měli týden s tématy našich fanoušků. Poznejte jejich um!

Dnes na specifická témata! Zdroj: CC BY, PD, vlastní
Dnes na specifická témata! Zdroj: CC BY, PD, vlastní

Maorští mořeplavci cestovali do Antarktidy již v 7. století. Prvenství v dobití břehů Antarktidy pravděpodobně nepatří Evropanům. Nový výzkum naznačuje, že již v 7. století našeho letopočtu byli Maoři schopni doplout na daleký jih.

Vývoj motorů pro „geminoidy“ pomáhá rozvoji robotiky. S čím dál tím lepšími androidy se budeme brzy potkávat nejen ve filmech či v Disneyworldu, ale jednou i třeba v našich domácnostech.

Objeven vztah mezi duševními schopnostmi a průměrem zornice. Ačkoliv jde klasicky zatím o korelaci, data mohou přinést cenné informace o funkci jedné části mozku.

Zemědělství likviduje více včel, než jsme mysleli. Zemědělci bohužel míchají tak silné koktejly z agrochemikálií, že se to nelíbí nejen škůdcům, ale i včelám. Nová velká studie zjistila, že se tyto lahůdky zapojují do jejich likvidace ještě více než by měly.

Běh „naboso“ může prospívat stabilitě těla. V současné době se i u nás velmi rozmáhají takzvané barefoot boty, které jsou pro chodidlo přirozenější a vedou k prevenci zranění.

S 256 qubity jsme o krok blíž ke kvantovému počítači. Géniové z Harvardu vyvinuli mašinku zvanou „programmable quantum simulator“, která zvyšuje počet používaných qubitů – základů kvantových počítačů.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky animaci o migraci zvěře (viz výš), novinky o CO2 vysavači, dávné hvězdičce a tom, jak se děcka učí slova (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama