Turistika & Bílohvězdy – Týden ve vědě 13. až 19. září 2021
Od první skutečné turistické mise do kosmu po odhalení o tom, jak bude vypadat pozdní fáze vesmíru nám uplynulý týden přinesl další lavinu novinek ze světa vědy, techniky… a vůbec!

Odstartovala první skutečná privátní turistická kosmise Inspiration4. Využit je modul Crew Dragon Resillience od SpaceX, délka mise je odhadována na 3 dny. Oproti starším misím turistů není nikdo z nové posádky profesionální astronaut.
Mozková androgynie je běžná, zřejmě jde o evoluční výhodu. Čistě „mužské“ nebo „ženské“ markery jsou u lidí méně častý jev. Většina z nás má mozek namixovaný, a z hlediska evoluce a plasticity to dává smysl.
Bílí trpaslíci mohou žít o miliardy let déle, půjde o poslední hvězdy vesmíru. Torza hvězd obalená vodíkem mohou zářit ještě déle, než se čekalo. Zdá se, že ani bílí trpaslíci nejsou homogenní hvězdný druh!
O 1,5 °C se může oteplit již do 5 let, varují meteorologové. S podobným oteplením hrozí i více extrémů počasí, které známe i z tohoto léta. Varuje před tím Světová meteorologická organizace.
Sestavena obří simulace vesmíru, umožňuje zkoumat jeho vývoj. Simulace Uchuu sleduje velikost (simulovaného) vesmíru v krychli o velikosti 9,63 světelných let.
Titánský predátor ovládal prehistorická moře, ukázaly to jeho fosilie. Živočich o 40 cm obýval moře půl miliardy let nazpět. Druh dostal jméno Titanokorys gainesi.
A včil do videosekce
Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky došlo na vykládání o sbírku kamínku v roveru Perseverance (viz výš), o čínském prapůvodním pivku, o očkování na covid v Izru a nakonec jsme usedli na kus řeči o kryptografii a kyberbezpečnosti (viz níž).
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected] —loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR