Singularity & Mohyly: Týden ve vědě 6. až 12. září 2021

Vysavačemi kosmickými i pozemskými nás obohatil uplynulý týden ve vědě – ale to zdaleka není vše, z čeho se dá těšit! Lidé, čtěte!

Zdroj: CC BY/Public Domain, vlastní

Galaxií může putovat na 12 černých děr, naznačuje simulace. Ne všechny supermasivní černé díry skončí v jádrech galaxií – namísto spojení se totiž singularity mohou i „odmrštit“. Podle nové simulace by podobných objektů mohlo být dost i na našem vesmírném dvorku.

Rozjela se zatím největší fabrika na odsávání CO2 z atmosféry. Má velikost dvou rozměrnějších budov a ročně může pohltit 4000 tun CO2. To není přehršle mnoho, ale je to také ekvivalent 2 milionů dospělých stromů.

Strojové učení umí (s pokyny člověka) naprogramovat hru. Bude budoucnost programování tkvět v popisování vašich záměrů umělé inteligenci, která už těžkou práci odedře sama? Nejspíše v dohledné době nikoliv – snadnější cestu k tvorbě programů přesto ocení mnozí.

Obří dávná mohyla v Poverty Point vznikla během pár měsíců. Analýza vrstev struktury z předkolumbovské Ameriky staré 3700 let ukázala, že místní ji postavili velmi rychle. Naznačuje to nejenom vyspělost tehdejší kultury, ale může sloužit i pro srovnání s podobnými strukturami jinde.

Podařilo se vytvořit mozkové organoidy, které mají Parkinsona. Studium efektu nemoci na shluky mozkových buněk umožní eticky zkoumat jejich vliv i na lidi.

Centrum galaxie vytváří opakující se radiové signály. Zdroj leží poblíž jádra, dosavadní práce vyloučila pulzar – to ale samože neznamená ještě umělý původ nebo tak něco.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky pokecali o sociálním životě žiraf (viz výš), probrali novinky o masakrech v Atacamě i robochameleonech, a závěrem pokecali o zombie hvězdách (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama