Rozjela se zatím největší fabrika na odsávání CO2 z atmosféry

TLDR: Má velikost dvou rozměrnějších budov a ročně může pohltit 4000 tun CO2. To není přehršle mnoho, ale je to také ekvivalent 2 milionů dospělých stromů.. Oznámení tuna.

To horší

Při pohledu z výšky je Orca, stojící při geotermální elektrárně Hellisheidi, v zásadě menší než dvě rozměrnější haly kolchozu na mojí rodné vsi. Přesto jde o momentálně největší zařízení na přímé zachytávání oxidu uhličitého z atmosféry a jeho zadržování pod zemí. A od tohoto týdne je mašina plně v provozu.

Podstatnější je ale mechanismus fungování. Orca disponuje filtračním materiálem, který se postupně plné atmosférickým oxidem uhličitým (CO2). Ten je po naplněné následně uzavřen a zahřát tak, aby se CO2 z materiálu uvolnil. Zachycený plyn je následně v uzavřeném systému smíchán s vodou a vstřikován 1000 metrů pod zemi do čedičové skály, kde zkamení.

Za touhle srandou stojí švýcarská společnost Climeworks a islandská společnost Carbfi, přičemž mašina nese jméno Orca, protože s islandštině prý slovo „orka“ znamená „energie“. Celkově má mašina roční kapacitu zachytit kolem 4000 tun CO2 z atmosféry. To je podle regulí americké EPA zhruba ekvivalent roční uhlíkové stopy provozu… 890 automobilů.

Při existenci zhruba 1 miliardy aktivně používaných aut na Zemi tedy potřebujeme jenom asi milion dalších podobných továren, a uhlíková stopa silniční dopravy je umazána! Jenom pro ilustraci, na Zemi existuje zhruba 10 milionů továren. Takže postavit milion uhlíkových vysavačů není nepředstavitelný úkon – ale zjevně jde o úkon, který by vyžadoval obrovskou porci současné ekonomiky.

Naprosto akurátní a vůbec nikoliv přehnaná ilustrace! Zdroj: Arnaldur Halldorsson/Bloomberg, Namco
Naprosto akurátní a vůbec nikoliv přehnaná ilustrace! Zdroj: Arnaldur Halldorsson/Bloomberg, Namco

To dobré

Podívejme se na to ale z druhé strany – jeden dospělý strom ročně zadrží zhruba 20 kg oxidu uhličitého. Takže 40000 tun islandské fabriky je by vočko ekvivalentní 2 milionům dospělých stromů! Samozřejmě, nejde dnes jen o stromy dospělé (čerstvě zasazené stromy jaksi rostou rychleji a tím absorbují víc CO2), ale při tomhle obráceném úhlu je asi vidět, proč mají technologická řešení v něčem navrch…

Pravda, nerostou samy od sebe a nevypadají esteticky tak pěkně, jako urostlý topol! Orca taky asi blbě hoří, pokud byste ji narvali do velkého krbu. Ale zase jsou podobné zachytávače CO2 v poměru cena vs. výkon daleko efektivnější pro to, o čem se dnes bavíme – zachytávání CO2 z atmosféry!

Namísto toho, abychom tak museli vysadit 2 miliony stromů – a řešit vhodný terén, neporušenou biodiverzitu, dostatečně volné území, dostatek vody – můžeme prostě postavit tuhle srandu na pár stovkách metrech čtverečních. A udělat to opakovaně v relativně velkém množství i bez zalesnění Sahary…

Dobrá zpráva pro všechny

Z dnešního pohledu není žádné řešení lepší nebo horší – máte zahradu? Zasaďte tam strom. Máte přebytečné peníze, které chcete uvalit za klima? Investujte do Orcy nebo jeho analogů. Časem si trh přebere, co z toho je výhodnější řešení poptávky po snižování skleníkových plynů. Je klasicky dost dobře možné, že místo je tu pro obojí – Vatikán asi nepůjde cestou sázení lesů, zatímco Kanada spíše ano.

Co že to? Někdo ze čtenářů si stěžuje, že reálně přece podobné technologie nepotřebujeme? Inu, skutečně problematický efekt změn klimatu je sice nejspíše vzdálen dekády, ne-li staletí, ale kdybych vám teď řekl, že „za 50 až 100 let asi na Zemi dopadne ničivý asteroid“, nejspíše by vám taky přišlo rozumné se začít s tím hergot něco dělat!

Rozdíl mezi lidmi způsobenou změnou klimatu a asteroidy je jen ten, že u asteroidů je viníkem nevinná příroda, zatímco téma klimatu je vlivem provázání s lidskou ekonomikou zpolitizované až běda – takže máme dojem, že to snad ani nemá řešit, protože by to vyžadovalo nějaké změny v dosavadním chodu světa…

Pokud zastáváte tuto pozici, dobrou zprávou je, že právě mašiny na zachytávání oxidu uhličitého – ať už Orca anebo prostě hromada stromů – jsou přesně ten způsob, jak přiblížit uhlíkově neutrální svět, aniž bychom se zbavili všech producentů uhlíku! Dokonce bychom s dostatkem těhle mašin mohli i část přebytečného uhlíku odebrat a ugumovat některé již existující nežádoucí jevy!

Zachytávání CO2 je kamarád každého klimaskeptika, která zároveň uznává, že něco jako antropogenní změna klimatu může existovat (i když v tom třeba nevidí problém)! Takže pozvedněte číše islanského moku, protože navzdory všem protiargumentům a všem nedokonalostem je zprovoznění Orcy majoritně prima zprávou v jinak nepříliš optimistickém reportování o změnách klimatu!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

12 komentářů: „Rozjela se zatím největší fabrika na odsávání CO2 z atmosféry

 • 10. září 2021 (13:02)
  Permalink

  Nechce se mi věřit, že by auto za rok mělo uhlíkovou stopu 4,5t CO2

  Reagovat
  • 10. září 2021 (15:58)
   Permalink

   taky to vypadá jako docela hodně. když by se vzalo třeba 100g / km a 20.000 km, tak jsou to 2 tuny. přičemž těch 20,000 je docela dobrý nájezd.

   Reagovat
  • 10. září 2021 (20:23)
   Permalink

   Nemá, je to zase propočet někoho jako třeba výrobce této továrny. Jako zachytávat CO2 a pumpovat ho pod zem ? Až to ujde všechno najednou se udusíme všichni? Kdo rozhodl a má právo to takhle udělat a kolik uhlíková stopy vyprodukuje takový nesmysl??

   Reagovat
  • 11. září 2021 (08:25)
   Permalink

   Stačí si říct že auto má, to lepší, cca 90 – 120 gramů CO2 na kilometr. Tak si to stačí spočítat. Ale je směšné globální oteplování házet na osobní dopravu autem, když tvoří asi 1 až 2 procenta produkce CO2 na planetě. Kde jsou letadla, lodě, fabriky. Zajímalo by mě, jak uhlíková stopa byla na výrobu toho zařízení. Jak dlouho musí pracovat, aby smazala sebe samou. I sama přiroda vypouští sopecnou a jinou činností statisice tun CO2. Spíš ať se vyřeší ohřívání planety kvůli mizejícímu ozonu.

   Reagovat
  • 11. září 2021 (08:56)
   Permalink

   Oktávka má cca 150g/km. Češi ročně ujedou v průměru 15 000 km. Po vynásobení vyjde cca 2,25 tuny CO2. Takže tomu číslu bych i věřil, protože průměrný auto bude mít horší spotřebu.

   Reagovat
 • 10. září 2021 (17:18)
  Permalink

  Pokud je to 4000 tun CO2 ročně, tak je to laskavě 200 tisíc stromů, proto úplně nechápu, že jste tam přidali 40000 tun, když ta továrna je zatím jedna:-)

  Reagovat
 • 10. září 2021 (19:31)
  Permalink

  Nevím ale raději ´´SÁZEL´´ stromy ty vydrží dýl nepotřebují energii apod. jen pří=adné zalití v době sucha.Měli by jsme být pokorní jako japonci a být k přírodě trochu fér přeci jen nám dakla dovínku krásnou věc lásku a přátelství a sex.Jenže když se najdou hovada co se jim to nelíbí tak je to těžký!Je třeba aby více těch normálních spojila své síly proti těm cucákům co jen parazitujou.Kupa evropanům a obzvláště američanům se to nebude líbit ale až začne peklo přes léto 50st na 2-3 měsíce tak jim to třeba ohřeje palici a přistoupí na to a jestli ne , tak jsou to paka.

  Reagovat
  • 11. září 2021 (21:43)
   Permalink

   Samozřejmě není lepší nástroj než sázení stromů, jenže 2 miliony je nic, ročně přijde planeta o 2 miliardy stromů, aby byl efekt znatelný, je potřeba rychle vysázet desítky miliard stromů, různorodých, různě starých a hlavně s následnou péčí, aby to neshořelo, lidi se na tomhle nejsou schopni globálně domluvit a tu péči zajistit, opak je realitou.

   Reagovat
 • 11. září 2021 (07:19)
  Permalink

  Z litrů nafty je CO2 v řádech gramů , i kdyby to byli kamiony bylo by to nějaký nafty .Takové údaje pak dělají článek nevěrohodný.

  Reagovat
 • 11. září 2021 (09:42)
  Permalink

  Přesně tohle je řešením na CO2. Bohužel se to, ale nehodí regulačním úřadům v Bruselu. Když máme technologie, které ovzduší znečišťují, musíme mít technologie, které ho dokáží vyčistit a ne se vracet různými nařízeními zpět na stromy. Nehledě na to, že elektrická energie je pád do pekel jak z hlediska plundrování země, tak z hlediska finančního dopadu na peněženky normálních lidí, protože větší spotřeba a to vidíme již dnes, elektřinu pouze zdraží. Navíc, když začne hořet elektrické auto, tak zplodiny, které uniknou do ovzduší, hravě pokryjí provoz stovky aut na spalovací motory.

  Reagovat
 • 11. září 2021 (12:47)
  Permalink

  To je sice moc pěkné, ale jak to zařízení funguje? Jaká energie jej pohání, z čeho se ta energie vyrábí a jakou má to zařízení spotřebu? Jak často je třeba obměňovat filtry a co (myslím surovinově) stojí jejich výroba? Myslím, že žádný zázrak se nekoná, pro prostředí je to minimálně vylej – nalej. Kromě toho to pouze „chytá“ CO2. Co ty další skleníkové plyny? Například nejčastější skleníkový plyn – vodní pára (ano, i ta vytváří clonu, přes kterou sluneční paprsky hůře pronikají). Toto je opravdu jenom komedie. Chcete řešení klimatického problému (ono se to vyřešit už vlastně nedá, pouze změnit)? Tak stačí málo – uskromnit se, přejít ze systému stále se zvyšující spotřeby na systém šetření zdroji. Že to nejde? Tak prosím, hloupý dave, tu máš vysavač CO2, ten vše spraví … A spouštět ho bude Greta dálkovým ovládáním ze svého haj.zlíku.

  Reagovat
 • 11. září 2021 (23:12)
  Permalink

  Zapomněli jste uvést kolik energie je zapotřebí k zachyceni, stlačeni CO2, vyrobení všech komponentů atd. – to je přece naprostý nesmysl – to vše produkuje více CO2 než zachytí. A pokud chcete argumentovat geotermální energii, tak přece je lepší ji využít přímo namísto energie ze spalování nebo vyrobit vodík, ale ne nesmyslně zachytávat CO2.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama