Prahvězdy & Masakry – Týden ve vědě 30.8. až 5.9. 2021

S počátkem září vyrazila děcka do škol, ale v novém týdnu ve vědě se můžete něco nového naučit i vy! Poznejte objevy uplynulých sedmi dní!

Týden ve vědě. Zdroj: CC BY, vlastní
Týden ve vědě. Zdroj: CC BY, vlastní

Astronomové objevili hnědý trpaslík starý skoro jako vesmír. Nové měření objektu s přezdívkou „Nehoda“ naznačuje, že je možná starý 10 až 13 miliard let. Mohlo by jít o první důkaz existence první generace (skoro)hvězd. 

Život zemědělců starověké Atacamy byl lemován násilím. Studium 194 ostatků ukázalo, že pětina pohřbených měla těžká poranění způsobená zřejmě jinými lidmi – a půlka z nich na ně zemřela. Jde nejspíše o doklad soupeření o zdroje.

Nový model napovídá, jak se (nejen) děti učí první slova. Program pomáhající analyzovat metody učení jazyka může – jednou – napomoct terapiím, školství i vývoji strojového učení. Zatím se ale jen zahřívá. 

Vytvořen robotický chameleon měnící barvy. Týmu vědců z Koreje sestrojil robotického chameleona, který dovede pomocí LCD krystalů měnit barvy podle svého okolí.

Perseverance na druhý pokus úspěšně odebrala vzorek Marsu. Po neúspěšném prvním pokusu vybrali vědci pevnější kámen pro vzorky, které se v budoucnu mají dostat na Zemi. 

Nejstarší doklady vaření piva objeveny v Číně, mají 9000 let. Alkoholický nápoj vyrobený z kvašené rýže a obilnin, nejspíše plnil rituální roli při pohřbívání. 

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě spojeného tentokrát s exkurzí CERNu taky došlo na novinku o kosmické kolizi (viz výš), grafiku o kalorických hodnotách lidského těla a ve finále pokec s Pavlou Hubálkovou o NMDA receptorech a popularizaci vědy (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama