Žirafy & Perseverance – Týden ve vědě 9. až 15. srpna 2021

Vědecké novinky žhavé jako venkovní teploty si to zamířily rovnou na vaší obrazovku. Vítejte v dalším týdnu ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Žirafy jsou zřejmě sociální tvorové jako šimpanzi a sloni. Ukazuje se, že žirafy tráví hodně času i po svém reprodukčním věku. Podobně jsou na tom i sloni a jiné sociálně komplexní druhy.

Sonda Perseverance selhala při prvním odběru horniny Marsu. První odebraná hornina na Marsu je nejspíše velice sypká, a tak se nepodařilo ji dopravit do nádoby na vzorek. Uvidíme, jak se bude dařit dalším vrtům.

Vědomí je možná balancí na hraně chaosu, naznačují memristory. Hardware sestavený z nanotrátů může balancovat mezi dvěma extrémy – a hodí se to jak pro podporu aplikací umělé inteligence, tak to zároveň naznačuje i víc o chodu našeho mozku.

Nanopasti z DNA origami dovedou chytat virové částice. Badatelé německé TUM vyvinuli potenciální metodu léčby virových infekcí pomocí nepatrných pastí.

Nepatrné „strukturální“ mikrobaterie přinášejí velký výkon. Nová mikrobaterie má obal, který ji chrání před okolím a zároveň pomáhá s ukládáním energie.

Rekordní australský ptakoještěr měl rozpětí křídel až 7 metrů. Druh Thapungaka shawi žil u protinožců před 113 až 100 miliony lety.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky téma o povodních (viz výš), novinku o supernově a nakonec rozhovor s Danielem Sýkorou z ČVUT & Disneyho o tom, že počítačová grafika nemá využití jen ve filmu nebo hrách (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama