Tetrakvarky & Pompeje – Týden ve vědě 23. až 29. srpna 2021

Spočni, digitální poutníče, na konci náročného léta u objevů uplynulého týdne. Je tu další týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, Public Domain, vlastní

Nově objevená částice je prvním „skutečným“ tetrakvarkem. Analýza dat v CERNu na urychlovači LHC odhalila další skládanou částici. Další elementární částice pomůže napovědět víc o povaze fyzikálních teorií.

Těla obětí Vesuvu odhalila, že Římané jedli víc ryb než Římanky. Analýza 17 ostatků z Herculanea odhalila překvapivě velké množství konzumace živočišných, rybích proteinů. Velké množství ryb ale nejedli muži a ženy ve stejném množství.

Ne, v Izraeli nekončí v nemocnicích větší podíl očkovaných. Při přepočtení na celou populaci a zohlednění rizik je i z dat v Izraeli evidentní, že očkování stále chrání proti těžkému průběhu covidu.

Nárazové hraní násilných videoher nesouvisí s vyšší agresi. Dlouhodobá studie sledující vývoj víc jak 500 hráčů a hráček napověděla o fous víc o vlivu násilných her na mentalitu. Je to složité, ale zdá se, že občasné hraní Dooma pozdě do noci není problém – pravidelné dlouhodobé hrají ovšem s vyšší agresí již koreluje.

Příchozí pravěké populace převrstvily původní obyvatelstvo. A platilo to i pro území dnešních českých zemí ve středu Evropy – zdá se, že zdejší region přitahoval řadu průchozích kultur.

Popsáno trio pravěkých savců, žili těsně po éře dinosaurů. Savci se po masovém vymírání dinošů zřejmě přizpůsobili novým podmínkám rychleji, než se tušilo.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky téma o akcelerujícím vývoji umělých orgánů (viz výš), pokec o konspiracích kolem přistání Apolla, vlivu války na mozek a nakonec pokec s astrofyzičkou Lenkou Zychovou (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama