Mamuti & CRISPR – Týden ve vědě 16. až 22. srpna 2021

Plejádu strhující objevů přinesl uplynulý týden ve vědě – poznejte se mnou vše, co za poznání stojí!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Vůbec poprvé se vědci vydali po stopách života jednoho mamuta. Vědci na Aljašce díky mapování izotopů v sloním klu vs. jeho životním prostředí zmapovali, kudy během svého života chodil mamut, který uhynul před 17 tisíci lety.

Za „rozpadem“ čínské družice byla kosmická kolize desetiletí. Nějaká kolize čínského satelitu Yunhai 1-02 a (části?) ruského nosiče Zenit-2 vytvořila naštěstí jen desítky známých úlomků, událost je ale znepokojivá právě protože na ní došlo bez výraznější dosavadní pozornosti.

Významnější návrat lesů by mohl zvýšit dešťové srážky. Pokud bychom navíc zalesňovali procenta půdy namísto promile, mohlo by to významně zbrzdit postup mračen a dešťů. Někde.

Silná supernova vystřelila své torzo pryč z galaxie. Velmi rychlá „zombie hvězda“ LP 40-365 dle pozorování TESS rotuje takovým způsobem, že je zřejmě zbytek bílého trpaslíka po exotické supernově Iax.

V Pompejích objeveny zachovalé ostatky, patřily boháči. Nešlo o oběť erupce, ale muže pohřbeného již před ní. Víme tak o jeho životě mnohé z nápisů.

Genetické nůžky opravily buňky s cystickou fibrózou. Zatím jde jen o laboratorní ukázku, nahrazení vadného kusu DNA má být však otestováno i u lidí.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři letní videa: krom tradičního týdne ve vědě taky novinku o novém izolantu (viz výš), úvahu nad UFO/UAP a animaci o poměrech covidových nemocných v US špitálech (která bude za týden doplněna o Izrael), viz níž. Ne, Pfizer mě za to neplatí.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama