Exoměsíce & Obětiny – Týden ve vědě 26.7.-1.8. 2021

Vítej, znavený poutníče, a svlaž u tohoto příspěvku svou žízeň po nových objevech! Je tu další týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Ztráta paměti vlivem Alzheimera zvrácena u hlodavců. Obnovení chemické balance ve „stárnoucím“ mozku může dojít i na obnovení funkce vzpomínek. Právě tohoto dosáhla terapie virovým vektorem!

Astronomové poprvé pozorovali vznik exoměsíce. Observatoř ESO odhalila chuchvalec obíhající plynového obra u vzdálené vznikající hvězdné soustavy – chuchvalec, který je prvním ale zřejmě nikoliv posledním exoměsícem.

Post-traumatický stres je smrtelnější než válka. Podle nového výzkumu Bostonské univerzity, zemřelo od roku 2001 až 3x více amerických vojáků kvůli sebevraždě než ve válce.

Slavný Tollundský muž byl zřejmě skutečně lidskou obětinou. Obsah jeho žaludku naznačuje stravu netypickou i vůči jiným tělům z bažin. Stále je však i možné, že šlo zkrátka o popravu starou 23 století.

Uvnitř Marsu je stále teplo, ukázala data InSight. Ačkoliv se otřesů z nitra Rudé planety čekalo víc, po desítkách let spekulací konečně známe jasnější odpověď na to, jestli je nitro Marsu stále (alespoň trochu) aktivní anebo již zcela mrtvé!

Čeští fyzici vytvořili vodu s vlastnostmi kovu. Mělo to vyžadovat tlak nitra plynných obrů, tuzemští vědátoři to ale obešli chemickou cestou s pomocí příměsí. Vznikla tak voda, která (na rozdíl od té čisté, destilované) vede dobře elektřinu.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě taky téma o lesních požádech (viz výše), novinku o skutečném čipování mozku a pokec s vědátorkou, která studuje (aspekt) chrapotu (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama