Pythagoras & GMO – Týden ve vědě 2. až 8. srpna 2021

Vy se možná válíte na dovoválení, ale vědátoři i poslední týden pylně pracovali na odhalování tajů život, vesmíru a vůbec!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Babylon znal Pythagorovu větu 1000 let před Pythagorem. 3700 let staré tabulky obsahují „prototrigonometrii“ a tak i důkaz počátku parcelování půdy. Není tak překvapivé, protože podobný původ geometrie se tušil, nyní však víme víc.

Velké psovité šelmy žily „po boku“ prvních hominidů. Ačkoliv byli spíše sokové nežli bratři, různé druhy Homo se potkávaly s různými druhy „psů“ již velmi dávno. Naznačuje to studie čelisti objevené v Gruzií.

Vyšší teploty dělají problémy i hospodářským zvířatům. Zatímco lidé si budou při zvyšování teplot moct alespoň pořídit klimatizace, živočichové a rostliny bohužel nikoliv. Hospodářské druhy přitom mají podobný práh tepelného stresu jako my.

Evropa plánuje satelitní navigační síť kolem Měsíce. Jmenuje se to Moonlight a mělo by to výrazně usnadnit komunikaci se Zemí i navigaci kolem povrchu. Pokud to nedělá Starlink dříve…

Díky genové editaci se podařilo zvýšit výnos o 50 %. Nejen rýže, ale i brambory byl upravený růstovým genem. Mají tak i vyšší odolnost vůči suchu.

Super Heavy – Starship byl poprvé zkompletován. Superraketa od SpaceX s nosností přes 100 tun by mohla být poprvé otestována ještě tento měsíc (plus mínus rok).

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě taky novinku o očkování proti melanomu (viz výš), novinku o válce mezi opičáky a též pokec s astrobiologem Tomášem Petráskem o ufonech (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama