Nový metamateriál vás dovede pasivně ochladit až o 5 °C

TLDR: Metabavlna z nanočástic oxidu titaničitého a kyseliny polymléčné laminované PTFE by v horku mohla pomáhat lidem i strojům. Studie hír.

Fólie trochu jinak

Průměrné teploty mají v příštích dekádách narůstat, a to znamená, že pokud nechcete celý den ospale zevlit v parnu (na každý 1 °C klesá produktivita až o procenta), bude třeba se chladit! Postavit milióny klimatizací může být řešení – ale jenom někdy a někde. Klíma navíc přispívá k tomu, proč se otepluje planetární klíma. Nový metamateriál vyvinutý čínskými vědátory by mohl mohl pomoci pasivně ochladit lidské tělo až o 5 °C díky tomu, že lépe odráží světlo a teplo.

Inu, ono teplo, to je v zásadě jaksi také záření! A obecně platí, že záření lze samozřejmě i odrážet! Materiály podobného druhu nejsou zase tak nové. Reflexní termofólii původně vyvinutou pro kosmické sondy ostatně znáte i z nejrůznějších půlmaratónů. I když je však tahle lesklá sranda dobrá pro alegorické průvody, bohužel není úplně vhodná pro běžné nošení. Metabavlna je ale podle aktuální studie mnohem lepší alternativou, z níž by mohly vznikat i běžnější oděvy.

Tým vedený Shaoningem Zengem z Huazhong University of Science and Technology tak využívá kompozitní nanočástice oxidu titaničitého a kyseliny polymléčné laminované tenkou vrstvou polytetrafluorethylenu (PTFE). To zní sofistikovaně, ale v zásadě to znamená, že velmi dobře odráží světlo jak viditelné, tak i střední infračervené a ultrafialové!

Jak naznačují testy na lidech (což zní hrozivěji, než to co zrovna u metabavlněných triček znamená) s využitím termokamery v Kantonu, to by v součtu mohlo vést ke značnému ochlazení nositele – alespoň ve srovnání s jinými oděvními alternativami, a to i ve srovnání s nahotou!

010 metafabric 2
Tadá! Zdroj: Zeng et al., Science, 2021

Nejen pro lidi

Během období maximálního slunečního svitu mezi 11. a 15. hodinou totiž teplota metafabrikátů činila přibližně o 5,0°, 6,8°, 7,0°, 5,8° a 10,2° C nižší než teplota bavlny, elastanu, šifonu, lnu a simulátorů holé kůže. Jinými slovy, i když budete chodit, jak vás Darwin stvořil, budete na tom hůře, než kdybyste měli tohle metatriko…

Ale nejde jenom o lidi, ale i jiné bytosti z masa a kostí, popřípadě kovu a oceli. V dalším experimentu byla metabavlna přetažena přes nějaký čínský bourák, jehož interiér pomohla ochladit zhruba o 30 °C vůči interiéru jiného bouráku bez tohoto potahu. A jelikož vyšší teploty neprospívají ani zvířatům (na což mám rozepsaný jiný článek) nebo počítačům, nabízejí se další metody uplatnění.

Teda, ne snad, že bychom metabavlnou oblékali mořské hvězdice a korýše, kteří nedávno masově uhynuli u pobřeží Kanady. Pro hospodářská zvířata už ale může jít o dílčí metodu, jak jim napomoct. Ne tak, že bychom kravičky oblékali do potahů, ale třeba tak, že by v parnu mohly přebývat v metamateriálem potaženém příbytku.

Asi ale každého napadá, jestli výsledek neovlivní i další faktory. Inu, prozatím testy zkoumaly jenom vliv na lidi či předměty, které se nepohybovaly. Pokud by se ale lidé (auta, krávy…) při pohybu samy více zahřívaly, je dost možné, že výsledky budou jiné. Z logiky věci by totiž matroš měl část tepla taky zadržovat. Nicméně, dá se uvažovat i nad metamateriály, které by více jednosměrně propouštěly, než zadržovaly. O tom si ale povíme až u další studie. Až někdy dorazí. Možná.

Zdroj: Lucasfilm
Zdroj: Lucasfilm

Jenom první (meta)vlna

Rovněž nelze ani zcela ignorovat skutečnost, že zatím není nic moc známo ani po praktické stránce. Čili to, jak by si metamatroš poradil třeba s barvivy a masovám zpravováním v oděvním průmyslu. Pokud vznikne super matroš, který ale bude mnohařádově složitější na šití a barvení (nemluvě o příjemnosti na omak, nemluvě o ceně výroby…), v reálu to moc věcí neřeší…

Alespoň prozatím ale čínští vědátoři mluví o tom, že výroba metamateriálu by dokonce mohla být o 10 % levnější než jiné běžné oděvy, u čehož bych už ale skepticky posečkal na reakci průmyslníků. Autoři doufají, že první hadry by z téhle srandy mohly vzniknout za rok – takže v Primarku na Václaváků bych je čekal tak v roce 2030 nejdříve. Uvidíme, notifikaci si každopádně nařídím!

I kdyby ale současná metabavlna zase tolik změn sama nepřinesla, přispívá přinejmenším výzkumu na tomto poli, který dříve nebo později nějaké ty chladící svetry přinést musí! Protože jinak nám za pár dekád možná v těch klasických bude dost vedro

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

1 komentář: „Nový metamateriál vás dovede pasivně ochladit až o 5 °C

  • 18. července 2021 (12:23)
    Permalink

    Číňani ať už se radši do ničeho nepouštějí, viz koronavirus.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama