Nauka & Šimpanzátoři – Týden ve vědě 19. až 25. července 2021

Žhavá porce letních novinek z vědy si nedává dovolenou ani tento týden! Poznejte, co vám maybe uniklo!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Poprvé jsme pozorovali šimpanze smrtelně útočit na gorily. Hned dva střety poprvé zaznamenali v Africe. Zatím není jasné, jestli jde o potyčky kvůli zdrojům anebo něco jiného.

DARPA přichází s „neprolomitelně zašifrovatelným procesorem“. Procesor, který je odolný proti Meltdown slabinám, by mohl zlepšit kyberbezpečnost. Ale neprolomitelný nejspíše není, můj pane.

Vytvořen odolný tepelný izolant, který konkuruje vzduchu. Kombinace dvou různých atomárních uspořádání vytvořilo materiál s rekordně malou tepelnou vodivostí, který je nejspíše odolný i mechanicky.

Dinosauří trus odhalil (staro)nový druh prehistorických brouků. Zkamenělý trus alias koprolit ukázal zřejmě dávné předky podřádu brouků Myxophaga z kritické fáze evoluce hmyzu.

Imunizace proti covidu zřejmě (do nějaké míry) vydrží celý život. Série nových studií naznačuje, že B-lymfocyty po očkování i prodělaném covidu chrání dlouhodobě.

Odstartovala Nauka, „nový“ ruský modul pro ISS. Modul byl prapůvodně plánován ke startu v roce 2007, nyní se plánuje, že se ke stanici připojí na 29. července. Start i následné manévry na orbitě nicméně doprovázela série problémů.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě taky novinky o mayských koprolitech (viz výše), letu Jeffa Bezose a minutku o evoluci velryb (viz níže)

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama