Mayové & Hubble – Týden ve vědě 12. až 18. července 2021

Týden jako vyšitý a plný mnoha fascinujících objevů je za námi – doplňte si všecko, co vám mohlo uniknout!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Implantát v mozku poprvé „rozmluvil“ paralyzovaného muže. Až 18 slov za minutu je schopný reprodukovat počítač napojený na čtení mozkových vln paralyzovaného pacienta. Je to poprvé, co byla podobná technologie aplikována u skutečného pacienta.

Exkrementy odhalily víc o kolapsu mayské civilizace. Fekální stanoly poblíž lokality Itzan prozradily více o vývoji zdejší populace včetně jejích posledních období po invazi Evropanů.

Konečně umíme poslat nanočástice do mozku (hlodavce). Týmu vědátorů z Číny se podařilo ukrýt nanočástice uvnitř imunitní buňky a tak vniknout do mozku. To by jednou mohlo pomáhat s mozkovými nádory!

Nový metamateriál vás dovede pasivně ochladit až o 5 °C. Metabavlna z nanočástic oxidu titaničitého a kyseliny polymléčné laminované PTFE by v horku mohla pomáhat lidem i strojům.

Objevena chaluha, jejíž samec umí produkovat vajíčka. Unikátní samčí chaluha, která má ale znaky samic, rozšiřuje poznání nejvýznamnější „rostliny“ světa.

Hubbleův teleskop se zřejmě podařilo zachránit. Teleskop byl mimo provoz od 13. června kvůli chybě počítače, nyní běží na záložním hardwaru.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky novinku o svícení v jeskyni (viz výš), novinku o vakcinaci proti malárii, novinku o bití dětí a pokec s Lukášem Vízkem o lepší výuce matematiky (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama