Embryoid & Drakomuž – Týden ve vědě 28.6. až 4.7. měsíce 2021

První prázdninový týden ve vědě je tu, dokazujíc, že věda prázdniny prostě nemá!

Zdroj: Wikipedia/CC BY, vlastní

Myší embryo úspěšně rostlo jen v Petriho misce. Tlouklo mu i srdce. Takzvaný embryoid slouží lepšímu pochopení vývoje plodů i experimentům, které můžou jednou přinést umělé orgány. Nyní dosáhli v USA zatím nejlepší kultivace díky lepšímu pochopení vztahů mezi orgány uvnitř těla.

V lebce lovce-sběrače vědci našli nejstarší kmen bakterie způsobující mor. Analýza genu z cca. 5000 let starého těla z doby kamenné ukazuje, že tehdy bakterie Y. pestis chyběly geny pro přenos skrze blechy. To rapidně redukovalo i přenosnost choroby.

Vědátoři v LHC zlepšují katalogizaci elementárních částic. I když znáte „jen“ Higgsův boson, LHC pokračuje v objevování mnoha (předpovězených) částic a zlepšování povědomí o základních stavebních kamenech, inu, všeho!

Kanadské požáry vytvářejí bouřky, které zakládají nové požáry. Nové lesní požáry na západě Kanady vytvářejí popelavé mráčky, které vytvářejí více blesků. Podobných jevů v rámci generace přibývá.

Objeven Homo longi, 146 tisíc let starý blízký příbuzný Homo sapiens. Identifikace „Dračího muže“ z Číny doplňuje skládačku evoluce člověka, a dost možná i neandertálců.

Johnson & Johnson vakcína je dlouhodobě účinní i proti variantě delta. Data z 8 měsíců nasazení ukazují, že proti deltě je očkování jen 1,6 násobně méně efektivní než proti běžnému alfa covidu. Což je lepší výsledek než například proti „britské“ variantě.

A krom tohoto výběru TOP6 news jsme sepsali i o první detekované kolizi neutronové hvězdy s černou dírou, lepším výpočtu „tsunami“ kolem supermasivních černých děr a rovněž více o novém „nafukovacím“ implantátu pro redukci bolesti zad u těžkých případů!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky novinku o mapování temné hmoty (viz výše), úvahu o vy-víte-jakém tornádu, odbornou přednášku o emisní mikroskopii a nakonec i rozhovor s Ingeborg Fialovou o moravsko-německé historii (viz níže)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama