Branson & Enceladus – Týden ve vědě 5. až 11. července 2021

Lehce opožděně (poděkujte Bransonovi!) a s významnou korekcí, ale jako vždy svěží přichází nový týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní

Suborbitální raketoplán Richarda Bransona dosáhl kosmu. Ačkoliv byl let „jenom“ turistickou záležitostí, která sotva olízla hranici kosmu (a to ještě jenom dle některých definic), jde stále o kulminaci mnohaletých snad Virgin Galactic o realistické turistické návštěvy kosmu.

Maximální hranice života je možná 150 let. Dlouhodobá analýza krevních markerů odhaluje pokles fyziologické odolnosti. Ultimátní věkový limit byl nově nastaven na 150 let a stresové faktory překvapivě nehrají majoritní roli na věkové hranici.

Metan u Enceladu by mohl být známkou života. Berte to hodně s přivřením očí, uší a dalších otvorů – ale hledání biomarkerů u Enceladu jde rozhodně dobrým směrem! Momentálně to totiž vypadá, že biotický i abiotický původ metanu jsou na tom u Enceladu stejně!

Hafani se rodí s láskou k lidem, ukázala věda. Psi reagují na lidské posunky a náznaky ještě před výraznějším naučením se lidského chování. To naznačuje dílčí roli jejich genů.

V Kaspickém moři pozorována erupce bahenního vulkánu. Ačkoliv se původně zdálo, že obří výbuch patřil ropné plošině, další šetření odhalilo, že se podařilo unikátním způsobem sledovat netradiční typ erupce.

Mutace Epsilon částečně obchází imunitu (ale ne tak moc, jak to původně vypadalo). Studie covidového kmenu naznačuje nové mutace genů pomáhajících neutralizaci některých protilátek. Epsilon ale není tak rizikový jako Delta (jak to mohlo z mého článku původně působit), což demonstruje i skutečnost, že momentálně je blízko vyhynutí.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě (viz výš) taky novinku o lidské evoluci, dále pak o kometě, o kolonizaci galaxie a nakonec rozhovor s Dušanem Majerem o letu Richarda Bransona (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama