Základna na Měsíci ukáže, jestli se dovedeme rozmnožovat v kosmu

TLDR: Končíme naše lunární tématické okénko. Podmínky Luny budou prvním a nejvýznamnějším zkušebním místem k tomu, zdali se člověk a život sám mohou rozmnožovat mimo rodnou planetu.

Největší otázka

Letos uplynulo už neuvěřitelných 60 let od prvního letu člověka mimo rodnou planetu. Jurij Gagarin sice jenom krátce „nakoukl“ do kosmického prostoru, ale právě od jeho historické mise se začaly psát skutečné dějiny lidského dobrodružství mimo rodnou hroudu. Přesto dodnes neznáme uspokojivou odpověď na největší otázku našeho přežití v kosmu.

Před Gagarinovým letem panovaly oprávněné obavy, podle nichž nebylo vůbec jisté, jestli lidské tělo dovede vůbec přežít v podmínkám mimo naší planetu. Co když je tam příliš velká radiace? Co když nás zabije stav beztíže? Co když tam odhalíme zcela odlišné jevy, které nešlo dopředu odhalit pomocí satelitů?

Dnes podobné obavy působí podobně, jako strach lidí 19. století, že se pasažéři při příliš rychlé jízdě vlakem udusí. Pravda, víme, že dlouhodobě kosmické prostředí lidskému tělu neprospívá. Svaly v prostředí mikrogravitace astrofují, DNA začíná vyvádět psí kusy, radiace rozhodně zvyšuje astronautům riziko nádorových onemocnění

Ale ani během ročního pobytu na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (či dříve na palubě sovětské stanice Mir) astronautům jednoduše neselhaly orgány celého těla. A to je rozhodně dobrá zpráva, pokud chceme někdy do kosmického prostoru nejen létat na návštěvy o délce měsíců či let, ale pokud tu chceme vytvářet permanentní kolonie. Ve kterých posádka musí nutně žít po desítky let…

Za oněch 60 let přesto nedošlo na vyřešení otázky největší, která souvisí s podobnými vizemi permanentních mimo-zemských základen a kolonií – totiž to, zdali jsme vůbec schopni se v komsu rozmnožovat!

Kosmosex

Pokud víme, z nejrůznějších puritánských důvodů dodnes nedošlo na oběžné dráze (neřku-li při misích Apolla…) na sex mimo Zemi. Už tohle poněkud zarazí – za 60 let jsme poslali do kosmu skoro 600 lidí, a ano, dnes již běžně létají do kosmu muži i ženy. Přesto se, jaksi, nikdy v experimentech kosmických agentur neobjevila snaha odpovědět na tu nejzákladnější otázku našeho bytí…

Došlo samozřejmě v minulosti na pokusy na nejrůznějších druzích živočichů, kterým bylo dopřáno vyzkoušet si sex v mikrogravitaci. Od ovocných mušek až po ryby vědátoři mezi kosmo/astronauty testovali na živočišných vajíčkách, spermiích a embryiích, jak mikrogravitace ovlivňuje nejrůznější „zvířecí“ aspekty množení.

Z toho víme, že první fáze rozmnožování v kosmu jsou možné – řada prací sice testovala vložení spermie do vajíčka skrze umělé oplodnění, ale předpokládejme, že spermie by si našly cestu i přirozeně. Z hlediska lidí by, pravda, koitus v mikrogravitaci byl nejspíše poněkud složitý (už jen kvůli principům akce a reakce…), ale ve chvíli kontaktu spermie a vajíčka by nejspíše vše fungovalo, jak má.

Velkou otázkou je však to, co by následovalo poté. Studie sledující rozvoj embryií ukazují, že při rozvoji ve stavu beztíže by mohlo dojít na odchylky od toho, jak se embrya vyvíjejí v prostředí gravitace a zvýšené radiace (vlivem kosmického záření). A dodnes vlastně nikdo nikdy neprovedl v kosmu celý cyklus od oplodnění, před rozvoj embrya až po porod. Všechny studie zkoumaly jenom ten či onen aspekt tohoto procesu odděleně.

Lunahub.com

OK, ale v čem je k sexu a rozmnožovánízvířecího či lidského – potřeba Měsíc? Stejné experimenty můžeme samozřejmě provést i na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, a klidně bylo možné je provést i dávnějc na stanicích starších. Odpověď k tomu, proč však bude lunární základna nejspíše přelomová ve studiu rozmnožování mimo Zemi, však spočívá právě v tom, proč doposud agentury s podobným výzkumem zrovna nespěchaly.

Prozatím k tomu podobnému výzkumu zkrátka nebylo mnoho důvodů. Technologie nutná pro provoz ISS neznamená, že jsme schopni kolonizovat byť jen nejbližší kosmické těleso, jako je Měsíc. V okamžiku toho, kdy však na lunární bázi skutečně dosáhneme, začne být otázka kosmického rozmnožování daleko, daleko naléhavější!

Zdroj: Hejibits
Zdroj: Hejibits

A nejde jenom o praktické potřeby. Jakmile vznikne první základna na Měsíci, bude muset být nutně samostatnější než ISS. A dost možná bude mít významý soukromý komponent. Tedy firmy, které nejenže nemusejí vysvětlovat prudérním politikům, proč v kosmu testují soulož, ale dost možná jim leckdo naopak zaplatí právě za to, aby na podobný test došlo

S tím přijdou zcela nová etická dilemata. Co když bude rozmnožování možné jenom skrze umělé oplodnění? Co když se na Měsíci narodí dítě, ale bude nějakou měrou postižené? Máme vůbec práce takto hazardovat s jeho životem? A pokud na takový scénář dojde, jak dlouho budeme hledat způsoby, jak počít člověka zdravého – třeba s pomocí zásahů do DNA?

Kosmické prasárničky však nebudou důležité jenom pro přežití Homo sapiens mimo Zemi, ale také pro přežití života obecně. Na otázky případných deformací plodu nejspíše odpoví testy na zvířatech. Ale budeme v kosmu také schopni dlouhodobě pěstovat rostliny, které nakrmí žaludek i plíce? Nebo budeme muset semena (a případně lidi) muset stále zas a znovu vozit ze Země?

I to je další neznámá, na kterou odpoví zřejmě až první roky na permanentní lunární základně. Ale až teprve poté, co se narodí zdravé dítě mimo Zemi, dojde skutečně na plnohodnotné naplnění snu, který před 60 zvěstoval let Jurije Gagarina!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „Základna na Měsíci ukáže, jestli se dovedeme rozmnožovat v kosmu

 • 19. června 2021 (20:09)
  Permalink

  Proboha, o co jde, to je tak složité ?

  Reagovat
 • 20. června 2021 (06:43)
  Permalink

  pro pána ! ještě to tak…to vám je málo přemnožená Země, zdroj všech problémů ?!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama