Venuše & Starship – Týden ve vědě 31.5. až 6.6. 2021

Vědecká horečka stoupá – i uplynulý týden přinesl celou baterii nových poznatků, které sumíruje opět týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní

Egyptologové hlásí rozsáhlý nález 250 „nových“ hrobek. Zbrusu staré hrobky byly objeveny na pohřebišti Al-Hamidiah. Nebožtíci sem ulehli před 4200 až 2100 lety.

Mozkovou aktivitu je poprvé možné sledovat dálkově. Nikoliv jen v MRI, ale i po celý den při běžné činnosti umožňují sledovat mozek nové implantáty z Kalifornie.

Americké letectvo má zájem o Muskovu Starship. Letectvo se zajímá o možnosti transportu nákladu i orbitální nosnost. Pro SpaceX by to mohlo znamenat zisk mnoha financí na další vývoj, ale ukazuje to i riziko militarizace plynoucí ze snazších letů do kosmu.

I muži by se měli očkovat proti rakovině děložního čípku. U muži se při orálním sexu mohou od partnerky nakazit virem HPV. Ten je zodpovědný za rostoucí incidenci rakoviny orofaryngu u mužů.

NASA vybrala dvě mise k průzkumu Venuše. Mise DaVinci+ a Veritas mají letět v letech 2028 a 2030, součástí je také nová snaha přistát na povrchu žhavé planety. (via Kosmonautix)

Pokusná terapie prodloužila život „myší“ až o čtvrtinu. Efektu bylo dosaženo zvýšení exprese SIRT6 genu, testy u lidí jsou však ale daleko – a typicky vedou k nižšímu efektu než testy u hlodavců… (via Věda 24)

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě s JaRonem a Fasou taky debatu tří vědátorů (Julie Nováková, Petr Brož, Petr Skůpa) o mimozemském životě, rychlou „animaci“ vysvětlující význam Starship a nakonec i rozhovor s Petrem Ngueynem z Jihočeské univerzity o tom, jak studium genomu motýlů pomáhá třeba v boji proti škůdcům!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama