Vedro & Komáři – Týden ve vědě 14. až 20. června 2021

Dokonce ani krematické teploty nemůžou zastavit nejnovější týden ve vědě, ostatně právě v něm se na teplo také trochu dostane…

Zdroj: CC BY, vlastní

Poznámka: Tenhle týden jsme měli tak trochu volno, takže linky vedou na kolegy a kolegyně z jiných redakcí, popřípadě na původní studie.

Upravení komáři o 77 % snížili přenos horečky dengue. Komáři nakažení bakterií Wolbachia a jsou paradoxně prosti původce tropické horečky.

První lidé dorazili na čínskou stanici Tchien-kung. Základ stanice podobné Miru přivítal první trojčlennou posádku, v budoucnu může narůstat.

Kolem Antarktidy byl vyhlášen pátý oceán naší planety. Tzv. Jižní oceán byl definitivně uznán za svébytný kvůli místnímu unikátnímu biomu.

Pozoruhodné středověké „špičaté boty“ deformovaly nohy. Deformace odhalila, že v 11. až 13. století botu „krakowku“ nosilo jen 6 % studovaných lidí, později ve 14. a 15. století až 25 %.

Covidová vakcína od Novavax má 90% efektivitu i vůči mutacím. Data odhalily výsledky studie na skoro 30 tisících lidech v USA. Veškeré výsledky jsou ale, jako vždy, prozatím průběžné.

Za 15 let se zdvojnásobilo množství slunečního záření zachytávaného Zemí. Rozměrná studie naznačuje stoupající trend v zadržování tepla, a to bez ohledu na sluneční cykly.

Also neopomeňte spešl články, které jsme sepsali k nám – tento týden se nesl v duchu kolonizace Měsíce, takže jsme na to mrkli pěti různými optikami: astronomickou, astrobiologickou, geologicko-ekonomickou, kosmonautickou a… rozmnožovací!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento volnotýden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě tentokrát s Farkym taky došlo na trio lunárních videí – astrobiologické s Julií Novákovou (viz výše), kosmonautické s Dušanem Majerem a také geologicko-ekonomické s Petrem Brožem (viz níže)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama