Fúze & Alzheimer – Týden ve vědě 7. až 13. června 2021

Nacházíme se doslova v polovině tohoto roku – poznejte s námi vše, čím se tento týden zapsal do análů vědy!

Zdroj: CC BY, vlastní

Čína dosáhla rekordu fúze, 120 milionů °C udržela 101 sekund. Evoluce, nikoliv revoluce v udržení plazmatu přišla z dílny čínského reaktoru EAST. Překonal tak svůj minulý rekord z roku 2017, kdy udržel po podobně dlouhou dobu jenom bídných 50 milionů °C.

Vyšší zdraví, ne ekonomika stojí za snižující se porodností. Počet dětí v bohatých státech klesá, ale důvodem podle českých vědátorů nejsou „vyšší náklady“ na potomky, nýbrž větší zdraví rodičů. Vyplývá to ze studie českých vědců, která naznačuje, že právě horší zdraví vede k porodnosti mnohem dříve a naopak.

Vymažeme traumatické vzpomínky? Víme víc o jejich roli. Výzkumníci odhalili u hlodavců dva druhy buněk, které posilují či naopak oslabují traumatické vzpomínky. Jednou by to mohlo vést k efektivnější léčbě PTSD a závislostí.

Vědci „oživili“ 24 milénií starého prvoka. Primitivní živočich dohání v odolnosti samotné želvušky. Může nám říct víc o evoluci i hibernaci. Ukazuje nám to zas a znovu, jakou odolností primitivní život disponuje – a spíše než pandemii nový objev napomůže zjištění nových informací.

Schválen první nový lék na Alzheimera za 18 let (vede na Vědu 24). Látka se jmenuje Aduhelm a má ničit beta amyloidní plaky. Jen se zatím neví, jestli vlastně funguje – nasazení je totiž v režimu předběžného schválení a další nasazení má teprve odhalit jasnější výsledky.

Vědátoři zrekonstruovali tvář žen z doby před 6000 lety (vede na Nedd.cz). Těla 30-35 let staré a 35-40 let staré ženy ukazují na příbuznost, nízkou výšku i špatné zdraví. Jejich tváře si můžete prohlédnout příno na brněnské výstavě!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky téma o vlivu četby na naši výřečnost (viz výše), téma o závodu o Mars, speciál o vědě ve sci-fi Mass Effect a rovněž další panel Petra Brože, tentokrát o teraformaci Marsu (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama