Čína dosáhla rekordu fúze, 120 milionů °C udržela 101 sekund

TLDR: Evoluce, nikoliv revoluce v udržení plazmatu přišla z dílny čínského reaktoru EAST. Oznámení tuna.

Bacha, je to teplý

Aplikované fúzní energii jsme asi o milimetr blíže. Čínský experimentální reaktor EAST totiž udržel plazma o teplotě 120 milionů °C po dobu 101 sekund. Překonal tak svůj minulý rekord z roku 2017, kdy udržel po podobně dlouhou dobu jenom bídných 50 milionů °C.

Podobné teploty působí neuchopitelně, stačí však ale pro srovnání říct, že teplota v jádru Slunce je jenom kolem 15 milionů °C. EAST tedy dosáhl zhruba osminásobku této hodnoty! Tím se dostáváme i k tomu, k čemu to vlastně je!

Asi víte, že termojaderná fúze je už po půlstoletí vyhlížena jako potenciální přelomový druh energie. Fúzní reaktory by totiž mohly provádět čistou reakci z deuteria (stabilní formy vodíku), k jehož výrobě by postačila mořská voda! A protože k fosilním palivům lze vztáhnout pěknou řádků nešvarů moderní civilizace, příchod nového a čistého zdroje energie, který by navíc nespoléhal na žádné „zázračné“ suroviny, by právem znamenal novou etapu ve vývoji lidstva, vesmíru a vůbec.

Problém je, že nevíme přesně, jak na fúzi. Tedy, fúzi jako takovou udělat umíme – to vlastně můžete udělat i sami u sebe v garáži – ale neumíme ji udržet natolik stabilní po tak dlouhou dobu, abychom z reakce získali více energie, než kolik do ní vložíme.

A tady asi začíná být jasné, proč je čínský rekord sympatickou zprávou.

Krok za krokem

Problém s fúzí je, že na její vyvolání potřebujete extrémní mašiny a obrovské hory energie. Nikoliv nadarmo umí fúzovat (čili spojovat) atomy třeba Slunce – jenže k tomu využívání obrovské gravitační síly! To na Zemi jaksi nemáme.

Abychom mohli lépe studovat chování plazmatu (a lépe tak pochopili, jak fúzní reakci udržet co nejdéle), musíme tedy velmi dobře také chápat, jak se plazma chová. Asi vidíte, že se nám problémy zacyklily. Neumíme udělat „dobrou“ fúzi, protože nechápeme, co to přesně z našeho praktického pohledu je!

Zdroj: Public Domain, vlastní
Zdroj: Public Domain, vlastní

Dosavadní snahy problémy řešit kreativně, pokaždé selhaly. A momentálně se zdá, že zkrátka potřebujeme dostatečně obrovské reaktory (jako asi už milion let stavěný evropský ITER), aby bylo možné plazma dostatečně dlouho udržet „naživu“, což nám snad řekne víc o tom, jak z něho vykřesat i nějaké ty volty…

Pot, krev, slzy

Jenže ITER má začít křesat plazma až v roce 2030. Právě dílčí pokroky v mezích fyzikálních zákonů, jako je nynější dosažení 101 sekund se 120 miliony °C, nám tak krůček po krůčku odhalují víc o tom, co může být největší technologický a civilizační zvrat 21. století!

Ale musíme zároveň chápat, že ačkoliv je nynější oznámení z Číny sympatickou dílčí zprávou v evoluci fúze, zdejší rekord rozhodně není žádnou revolucí. Bylo by však ale překvapivé, kdybychom tajemství energie samotných hvězd rozlouskli snadno a rychle, a nikoliv skrze spoustu potu, krve a vědátorských slz!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

1 komentář: „Čína dosáhla rekordu fúze, 120 milionů °C udržela 101 sekund

  • 08. června 2021 (14:40)
    Permalink

    Od kdy je 120⁰C více než X milionů ⁰C.Vzhledem k tomu že to autor po sobě evidentně nečte je vidět jak zachází s informacemi o celé kauze.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama