Americké letectvo má zájem o Muskovu Starship

TLDR: Letectvo se zajímá o možnosti transportu nákladu i orbitální nosnost. Odtajněné dokumenty tuna.

USS Starship!

Ale toto je zajímavé! U nově odtajněných dokumentů amerického letectva (USAF) vyplynulo, že letci přispěli na vývoj Starship až 48 miliony dolary kvůli svému zájmu o schopnost přepravovat náklad v řádu hodin kdekoliv na Zemi. Není to úplně šokantní odhalení, armáda už v minulosti přispěla na vývoj tepelných destiček a celkově se ví, že o Starship bude mít zájem. Ale jde o další významný náznak toho, kam se Starship může dále ubírat.

Ach jo, copak nemůžeme vyvíjet nějakou raketu bez toho, aby ji pošpinili vojáci – táží se možná mnozí z vás…

Celkově z dokumentu vyplynulo, že alokovaný rozpočet 48 milionů dolarů putoval (putuje) na celkový výzkum transportních schopností Starship. Neznamená to tedy nutně, že celou tuto sumu dostala SpaceX, něco zůstalo i na straně letectva. Částka také není vynaložena (podle dokumentu) jenom na výzkum transportu po Zemi, ale i možnosti využít Starship po boku jiných uděláte letectva.

V zásadě však z oznámení lze vyčíst jakousi vojenskou mutaci již dlouho známé vize „pozemského využití Starship„, přesněji civilní Earth-to-Earth verze. V této úpravě by Starship mohla v řádu desítek minut přepravit až 1000 lidí z jednoho bodu Země na bod jiný. A co platí pro cestující letící z New Yorku do Šanghaje, může platit i pro mariňáky (munici, zásoby…) letící podobnou trasu. To ale není jediný transportní zájem.

Co vše (ne)víme

USTRANSCOM, což je americká vojenská přepravní divize, se zajímá i o možnost vynést náklad na oběžnou dráhu, a podržet ho tu až to budoucího libovolného okamžiku deorbitování. Jinými slovy – vynese na orbitu 100 tun munice, a v okamžiku, kdy vaši vojáci na Everonu musejí nečekaně bojovat s útočícím nepřítelem, můžete jim v horizontu desítek minut poslat munici dolů!

Je to docela zběsilá idea, protože to zaprvé vypadá jako daleko dražší věc, než podobná přeprava vzdušnými letadly – a za druhé se spíše nabízí otázka, proč namísto munice svým vojákům neshodit spíše bomby na vojáky té druhé strany…

Zdroj: Chaeyoung, SpaceX
Zdroj: Chaeyoung, SpaceX

Obojí jsou legitimní námitky, které můžou naznačovat různé odpovědi. K té první možnosti je tu reakce, že armáda může čekat od Starship relativně podobnou cenu přepravy jako u nákladních letadel. Což je pro kosmonautiku dobře! Zároveň platí, že vojenské operace (zvláště ty Spojených států) stojí tak obrovské, pardon OBROVSKÉ hory peněz, že ani tohle nemusí nic znamenat.

USAF rovněž za milion dolarů (20 až 30 milionů korun) přepravil jenom v lednu 2003 miliony lahví balené vody pro vojska chystající se na invazi. Armádě se to vyplatilo furt víc, než používat místní zdroje, ale zjevně to úplně není běžné využití přepravních možností v kontextu zbytku lidstva.

Z hlediska druhého bodu platí, že proti umístění zbraňových systémů v kosmu mluví dnes platné mezinárodní úmluvy. Umístit munici je tedy… kreativní možnost, jak využít výhody silných nosičů, aniž byste ovšem porušovaly ony úmluvy. Ale zase vše víme o jednom odtajněném dokumentu. Úplně stejně tak může USAF uvažovat, že Starship vynese do kosmu konstelaci protigoa’uldských družic a na dosavadní úmluvy se vojáci prostě vykváknou – jen tenhle dokument prostě zatím odtajněn nebyl.

Dobývání vesmíru…

Ve finále platí také dvě další skutečnosti – jednak to, o co má zájem armáda, absolutně nemusí být vždy něčím, co je reálné. Armáda testovala i to, jestli lidi nemají parapsychologické schopnosti. A to byl zrovna jaksi bulšit. Zároveň však, jak již padlo, také víme, že vojáci se o Starship budou zajímat. Opakovaně použitelný supernosič je totiž něco, co přesně sedí do zájmů vojáků. Také raketoplán (přesněji STS) byl ostatně vyvinut jak pro mírové, tak vojenské účely. A Starship je do značné míry jeho duchovní nástupce.

Odtajněné dokumenty tedy nejsou vlastně překvapivé – co však můžou vysvětlovat, je dílčí proměna vztahu amerických vládních struktur vůči SpaceX. Zatímco pár let zpátky bylo znát, že zástupci vlády (v čele s NASA) jsou spíše skeptičtí vůči možnostem SpaceX, nyní se to začíná výrazně měnit. A vyšší zájem vojáků může vysvětlovat i to, proč SpaceX navzdory očekáváním získalo kontrakt na lander mise Artemis…

Ať už tahle spekulace (a o nic jiného nejde, mějte na paměti) je validní či nikoliv, nelze upřít jednu zásadní skutečnost – superlevné létání do kosmu, o jakém jsme snili po dekády, a jaké dost možná přinese konečně práce Starship, bude mít nejenom mírové, ale rozhodně i vojenské použití. Pokud jste od počátku skutečné kosmické éry lidstva zkrátka čekali jenom utopické, společné dobývání nových horizontů… Možná se připravte na to, že jeho neoddělitelnou součástí bude dobývání i docela jiné.

[Ladislav Loukota]

Připomeňte si, proč Starship stojí za pozornost!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama