Zemětřasy & Želvušky – Týden ve vědě 17. až 23. května 2021

Doufám, že se také třesete na nejnovější příval vědeckých novinek, tentokrát to bylo obzvláště husté a vypečené – třeba pro želvušky!

Zdroj: CC BY, vlastní

Želvušky by zvládly přežít jen velmi pomalý dopad asteroidu. Želvušky podle testování dovedou přežít na tělese impaktujícím rychlostí až 900 m/s. To je ale nejspíše pro drtivou většinu kosmických srážek zoufale málo.

Uvnitř skleníků se solárními panely lze pěstovat i plodiny. Organické solární panely můžou propouštět dostatek světla, aby se pod nimi dařilo i rostlinám. Jen škoda, že tyto panely ještě nejsou příliš rozšířené.

30 minut cvičení pomáhá zdraví, ale ne, pokud sedíte 11 hodin. Efekt cvičení snižuje mortalitu u lidí, kteří sedí 7 hodin denně – ale ne u těch, kteří sedí víc. Autoři ovšem navrhli alternativní metodu, jak proti tomu bojovat.

„Nepohybliví“ mořští houbovci se můžou pohybovat. Houbovci za sebou zanechávají cestičky, které naznačují možnost jejich migrace. O jejich chování nám to říká zase něco nového.

Díky čipu napsal paralyzovaný muž rekordní počet slov. Dvojice čipů o 200 elektrodách s rekordní přesností v reálném čase četla aktivitu mozku. Zatím jde však stále o laboratorní experiment, nikoliv klinickou praxi.

Starověké ničivé zemětřesení Kréty pocházelo z běžných zlomů. Namísto jednoho superničivého zemětřesení mohlo jít o sérii běžných zlomů. Nešlo by ovšem o nic méně ničivý výsledek.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky téma o (ne)houbách na Marsu (viz výše), (ne)vlivu internetu na psychiku a videoherně-vědecký výlet po vzdálených exoplanetách. Vše korunuje podcastový pokec s doktorem Vítem Procházkou o (nejen jeho) projektu Lovci kachen, viz níže.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama