Tianwen & Angkor – Týden ve vědě 10. až 16. dubna 2021

Den se sešel se dnem, a je tu nový nedělní týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní

Čínská sonda (na)poprvé přistála na Marsu. Přistávací modul Tianwen-1 dosedl v noci z pátku na sobotu na povrch. Číně se přistání podařilo hned na její první automatické misi k Marsu a dohání tak náskok USA.

Pfizer funguje proti jihoafrické variantě na 70 %. Nový balík dat s vyšší jistotou potvrzuje, že i když mutace efektivitu snižují, očkování stále chrání před vážnými průběhy. A také mnohonásobně snižuje riziko přenosu.

Tři pacienti s Alzheimerem byli „rozmluveni“ radioterapií. Malá pilotní studie naznačuje, že slabá radiace by mohla proti neurodegenerativnímu onemocnění působit příznivě. Zatím je však brzy na další soudy.

Broučci si od rostlin vypůjčili gen a obrátili jej proti nim. Hmyz molice (whitefly) je schopen z listů rostlin (představ si rajče) získat gen, který rozbíjí obranné mechanismy této rostliny.

Dávné město Angkor bylo kdysi domovem až 900 tisíc lidí. Nová kalkulace spoléhá na 3 dekády archeologie i nové lidarové mapy. Zalidněnost města však byla značně proměnlivá v čase i prostoru.

Ne, na Marsu jsme (asi) nenašli houby. Svět se vrací do normálu, a tak se jako bumerang vrátila i pochybná studie, která si myslí, že život na Marsu máme doslova na očích.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě taky rozhovor s astronomem Milošem Tichým, vedoucím observatoře Kleť!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama