SN-15 & Malárie – Týden ve vědě 3. až 9. dubna 2021

Víc o minulosti i budoucnosti nám osvětlily pokroky v uplynulém týdnu ve vědě! Čtěte, co vše jsme poznali!

Zdroj: CC BY, vlastní

Archeologové poprvé identifikovali člena Franklinovy výpravy. Tělo odhalené na ostrově krále Viléma patřilo praporčíkovi Johnu Gregorymu z HMS Erebus. Poznání osudu expedice tím však zdaleka nekončí.

Otestována vakcína na malárii s efektivností 77 %. Výsledky oxfordské vakcíny proti malárii působí velmi nadějně. Prozatím však byla látka otestována jen na stovkách lidí.

Starship SN-15 poprvé přežil celý let i přistání. SN-15 prvně nejen přistál, ale také přežil delší počet minut! To je cosi, co se bude dost hodit na Měsíci.

Internet nezhoršil duševní zdraví dětí (v poslední dekádě). Studie 430 tisíc teenagerů ukázala, že vyšší užívání sítí u nich významněji nevede k nárůstu duševních patologií. Ale srovnáváme tu s rokem 2010.

Čtení knih nejvíce zlepšuje naše verbální aktivity. Nejenže čtení posiluje výkon mozku, ale zdá se, že fikce je alespoň ve verbálním ohledu lepším čtivem než literatura faktu.

Objevena 1 miliardu let stará fosilie předchůdců živočichů. Pradávný chrchel ukazuje, jak se spolu naučily spolupracovat různé typy buněk. Pradávný chrchel ukazuje, jak se spolu naučily spolupracovat různé typy buněk.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali jen čtyři videa: krom tradičního týdne ve vědě taky živák o dokumentech na AFO, úvahu o elektronu a pokec s Barborou Pafčo o parazitech! Od příštího týdne se ale snad vracíme k původnímu režimu!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama