Prakolize & Hypertenze – Týden ve vědě 26.4.-2.5. 2021

Je tu první květnový týden ve vědě, kterým zároveň zahajujeme šestý rok existence téhle stránky!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Uvnitř Země mohou být pohřbeny fragmenty mimozemského světa. Superplumy neboli obrovské struktury v zemském nitru by mohly být pozůstatky protoplanety Theia. Její kolize s dávnou Zemí dala život i Měsíci!

Vědci vytvořili chiméru (ne křížence) plodu člověka a opice. Chiméra totiž, na rozdíl od křížence, jen spojuje část buněk dvou tvorů, ale nevytváří jejich “průsečík”. Vzniklý plod přežil 20 dní a napomáhá odhalování toho, jak se formuje nový život. 

Pro udržení tlaku pod kontrolou je třeba 5 hodin cvičení. Dvojnásobek minimální týdenní cifry od středního do vysokého věku pozitivně koreluje s nižším rizikem hypertenze, ukázala studie 5000 Američanů.

Svázali jsme tisíce molekul do jediného kvantového stavu. Zatím rekordní posun z atomového do molekulárního Bose-Einsteinova kondenzátu hlásí tým z Chicaga. Otevírá se tak nové poznání kvantových jevů.

Stoupající hladina moří ničí pobřežní lesy. Vyšší hladina oceánů = více slané vody v podzemní vodě na pobřeží. A ta, zdá se, stromům příliš nesvědčí. Za posledních 35 let ustoupilo z tohoto důvodu až 3 % ohrožených pobřežních lesů v Severní Americe. 

Máme za sebou zatím nejhorší týden pandemie. Ačkoliv vakcinace přispívá k ústupu covidu na Západě, při započtení Indie nyní dochází na zatím nejrychlejší šíření koronaviru vůbec.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky hned tři rozhovory s významnými hosty! Miloslav Druckmüller + Jiří Dobrý tak řekli něco o zatměních, Eva Marková o školství a Tomáš Grim pak nejen o kukačkách! Nakonec jsme si dali i minutku o mRNA vakcínách.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama