Nepohybliví mořští houbovci se můžou hýbat, zjistili vědci

TLDR: Houbovci za sebou zanechávají cestičky, které naznačují možnost jejich migrace. O jejich chování nám to říká zase něco nového. Studie tuna.

Až na dno

Ačkoliv jsme si doposud mysleli, že specifické mořské houby – tedy „živočichové“ žijící ve slané vodě – platí za nemobilní organismy, které jsou asi stejné pohyblivé, jako rostliny, nová studie naznačuje, že opak může být pravdou! Houbovci totiž zřejmě můžou čas od času zvednout kotvy a migrovat opodál.

Mořští houbovci jsou mimozemšťané naší planety. Nejsou to houby, ani rostliny. Jsou tisíckrát starší než lidé, a stejně pořád záhadní. Tato skupina organismů, která se evolučně vyvíjí již asi 550 milionů let, nás Homo sapiense neustále něčím překvapuje. Nejnověji je to zjištěním, že „přisedlé“ a „nehybné“ mořské houby se vlastně dokážou samovolně pohybovat.

Došla k tomu nová studie týmu Autuna Pursera, která se dočkala přetištění v žurnálu Current Biology. A argumenty pro pohyb hub jsou… poměrně jednoduše. Vědci zkoumající arktické mořské hlubiny zkrátka našli cestičky, které po sobě spongíci zanechávají!

Nejde jenom o to, že od hub vedla rýha v podloží oceánského dna. Cestičky byly především pokryté úlomky útvarů jménem spikuly, které jsou součástí těl houbovců a slouží k tělesné podpoře. Vědátoři z Institutu Alfreda Wegenera se domnívají, že je to důkaz jejich mobility a migrace!

Jiný pohled na houbovce s jeho cestičkou! Zdroj: AWI OFOBS team, PS101
Jiný pohled na houbovce s jeho cestičkou! Zdroj: AWI OFOBS team, PS101

Cesta z těsta

Jak to ovšem houbovci dělají, když nemají ani nohy ani ploutve? Předpokládá se, že pohyb uskutečňují prostřednictvím rozpínání a smršťování částí jejich těl. Milimetr za milimetrem každý den může udělat za dlouhou dobu i několik metrů. Malý krok pro houbu, ale furt lepší, než nic.

Houbovci, ačkoliv to jejich název nenapovídá, nemají s pozemskými houbami (fungi) nic společného… Krom svého vnějšího vzhledu. Jde o zcela odlišné domény, ačkoliv houbovce řadíme mezi živočichy, tedy vzdálené příbuzné nás všech. Je to ovšem do značné míry zjednodušení – a nebylo by překvapivé, kdyby se houbovci dočkali jednou vlastní kategorie.

V mnoha ohledech totiž nejde o pravé živočichy. Buňky houbovců netvoří skutečné tkáně, houbovci tak připomínají spíše kolonie jednobuněčných živočichů. Ale ne zcela! Množí se celou plejádou pohlavních i nepohlavních metod, a vlastně i jednotlivé druhy houbovců se tak dovedou obrovským způsobem lišit od druhů jiných. To, že houbovci jsou z našeho pohledu vyšších suchozemských savců tak trochu mimozemšťani, není (metaforicky) vůbec přehnané. Po boku fauny a flory jsou houbovci zkrátka… Něco dost odlišného.

Zdroj: Nickelodeon
Zdroj: Nickelodeon

Proč to umí?

Z evolučního hlediska je asi znát, proč jsme si potenciálního pohybu houbovců povšimli až nyní. S rychlostí to není nikterak valné, a statičtější rostliny i mobilnější živočichové to zjevně dotáhli v evoluci mnohem dále. Proč si tedy houbovci svůj pohyb, vedle nějž vypadá i hlemýžď jako sprinter, vlastně vyvinuli?

Jistojistě to samozřejmě zatím nevíme. Ale dle závěrů výzkumníků by reálný Spongebob takto pomalu mohl utíkat z nehostinného prostředí, aby našel lepší životní podmínky pro sebe a své budoucí potomky. V extrémním prostředí Severního ledového oceánu, hlubokých ledových vodách, se musejí potýkat s tmou, zimou, nedostatkem zdrojů i společenských kontaktů.

Vlastně není divu, že se snaží zdrhnout za každou cenu. Nově objevený „kousek skládačky“ může mít zásadní vliv na další výzkum hlubokomořských arktických ekosystémů. Kdo ví, možná tu odhalíme ještě daleko víc překvapení, než jen to, že nepohyblivé houby se můžou hýbat!

[Marcela Janků]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama