Kardioidy & Temná hmota – Týden ve vědě 24. až 30. května 2021

Spočněte po náročném týdnu u tohoto postu – a potěšte se vším, čeho jsme společně dosáhli!

Zdroj: CC BY, vlastní

Nová mapa temné hmoty sedí do teorií – ale indikuje i novou fyziku. Průzkum 226 milionů galaxií s pomocí slabého gravitačního čočkování ukazuje na správnost kosmologie, ale naznačuje, že nám větší „jemnost“ shluků temné hmoty. To ukazuje na možnou novou fyziku.

Našli jsme místo první známé války doby kamenné. Nové ohledání ostatků z pohřebiště Jebel Sahaba z povolí Nilu naznačuje, že místní lovci-sběrači se opakovaně potýkali s jinými lidskými kmeny cca. 14 tisíc let nazpět.

Zemědělství bez orby může snížit svou uhlíkovou stopu o 30 %. Plodiny lze pěstovat i bez orání do půdy. Zdá se, že by to mohlo snížit vliv zemědělství na klima – ale za jakou cenu?

Rakovina byla ve středověku až 14x častější, než soudily starší práce. Přesnější metody počítačové tomografie a statistické modely umožnily snáze odhalit stopy nádorových onemocnění.

Umělé srdce v laboratoři postavilo „sebe sama“. S podporou mezibuněčné komunikace můžou kmenové buňky samy od sebe vytvářet komplexnější organoidy. A první již vznikl.

Vědci objevili v medu stopy po jaderných testech. Hodnoty nejsou rizikové, říkají nám víc o chování spadu i tom, jak se chovají včelstva.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě taky celé tři novinky a k tomu též rozhovor s Tomášem Fürtstem o datové vědě!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama