Prakrystaly & Exoplanety: Týden ve vědě – 29.3.-4.4. 2021

Připravte se na sváteční týden ve vědě, jehož příval objevů je tak optimistický jako počasí venku (pokud to tu teda nečtete až v pondělí, kdy se má ochladit)!

Zdroj: CC BY, vlastní

Mikrodávkované THC uleví od bolesti bez vedlejších účinků. Izraelský výzkum ukázal, že jenom malé, přesně dávkované množství THC postačí k tlumení bolesti. Otevírá to cestu k novému využití marihuany v medicíně.

Očkované ženy předávají protilátky novorozencům. Studie 84 těhotných a 31 kojících žen ukázala, že sekundární protilátky předávají víc než ženy po prodělání covidu.

Archeologové našli sbírku krystalů starou 105 tisíc let. Krystaly vápníku ukazují zájem raných Homo sapiens o své okolí. Zdá se přitom, že lidé nemusejí být jediní s tak pokročilými schopnostmi.

Monitoringu efektu vakcín můžete přispět z i telefonu – v USA. Nežádoucí výsledky tu lze totiž kýmkoliv do veřejné databáze.

Mořští plži dovedou přežít jako hlava bez těla. Podle nového výzkumu vědátorů z Japonska dovedou mořští plži přežít i jako hlava bez těla. A dovedou si dokonce nechat narůst úplně nové tělo!

Nedaleká exoplaneta přišla o atmosféru, už má ale novou! 41 světelných let vzdálený svět GJ 1132 b nám ukazuje nové skutečnosti o planetární geologii plynných obrů!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě tentokrát s Farkym (níže) také celé čtyři novinky

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama