Objeven protein proti autoimunitním nemocem

TLDR: Protein neuritin může zablokovat autoimunitní reakci! Zatím jen u myší, mohlo by však jít o úsvit efektivnější léčby alergií. Studie tu.

Zdivočelá imunita

Náš imunitní systém je komplexní biologický „stroj“, který brání naše tělo před nemocemi a infekcí. Jako každý stroj ale ani tento nefunguje vždy tak, jak má. Může se třeba stát, že místo virů a bakterií imunitní systém bojuje s naším vlastním tělem.

Miliony lidí po celém světě trpí autoimunitními onemocněními. Mnohým z nás znepříjemňují život alergie, zejména v jarním období kdy v přírodě začíná všechno rozkvétat (ne že bychom to viděli nebo cítili přes oteklé oči a ucpaný nos). Autoimunitní nemoci ale mohou být i život-ohrožující. Ať už se jedná o anafylaktický šok, nebo nemoci jako je roztroušená skleróza či autoimunitní hemolytická anémie, stává se pro některé lidi jejich vlastní imunitní systém nepřítelem.

Nyní by ale těmto lidem mohl v boji s jejich vlastní imunitou pomoci objev vědců z Australské národní univerzity. Tito vědci totiž objevili protein, který blokuje autoimunitní reakce těla!

Zní to příliš dobře? Inu, zatím posečkejme před oslavami…

Fskutečnosti jde o neškodný pyl Čemeřice. Zdroj: Anthony „Spice“ Adams, STEVE GSCHMEISSNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Super-protein

Existuje více než obecných 80 různých autoimunitních poruch, při kterých dochází k tomu, že tělo začne produkovat protilátky proti svým vlastním tkáním. Imunitní buňky tak začnou vnímat buňky vlastních tkání jako patogeny a snaží se jich zbavit, což způsobuje zánětlivé reakce. Australští vědátoři ale nyní objevili protein zvaný neuritin, který produkují imunitní buňky, například v nosní sliznici. Tento protein umí zablokovat „zdivočelé“ imunitní buňky které jsou zodpovědné za autoimunitní reakce.

Protein neuritin je v podstatě silné antihistaminikum. Antihistaminika se používají při léčbě alergií a autoimunitních poruch, jelikož blokují reakci zdivočelých imunitních buněk. Naše tělo se jim do určité míry umí bránit samo, jsou za to zodpovědné tzv. T-buňky.

Tyhle imunitní buňky dovedou rozpoznat zdivočelé lymfocyty které tvoří protilátky proti vlastním tkáním a zlikvidovat je. Výzkumníci nyní zjistili, že k tomuto boji T-buňky využívají právě protein neuritin. Tento protein se váže na plasmatické imunitní buňky a snižuje produkci protilátek, čímž potlačuje imunitní reakci buněk proti vlastnímu tělu.

T-buňky produkující neuritin, který reguluje imunitní reakci.
Zdroj: Gonzales-Figuerosa et. al, 2021

Alergické myšky

Australští vědci zatím testovali účinky neuritinu pouze na myších, dočkali se ale zajímavých výsledků. Vědci zkoumali myšky, které byly geneticky upravené tak, aby jejich tělo neprodukovalo neuritin. Tyhle upravené myšky měly velmi silné alergické reakce a vysoké riziko úmrtí na anafylaktický šok. Když ale těmhle super-alergickým myškám vpíchli neuritin, jejich alergické reakce zcela ustaly a myšky se zdály zcela zdravé!

Je zatím příliš brzo na to radovat se nad novým lékem proti alergiím a autoimunitním nemocem. Sami autoři studie zdůrazňují, že tento výzkum je pouze v počátcích. Testy zatím probíhaly pouze na hlodavcích a je také potřeba nejprve prozkoumat, zda neuritin nemá jiné vedlejší účinky. A to znamená, že letošní alergenová sezóna určo nebude poslední.

Přesto má ale tento výzkum velký potenciál. Využití neuritinu by mohlo vést ke zcela novému způsobu léčby autoimunitních nemocí! Místo potlačování celého imunitního systému, například za použití antihistaminik a kortikoidů, by stačilo využít proteiny produkované našimi vlastními těly. Tenhle „superprotein“ by tak jednou mohl pomoci milionům lidí, jejich imunita by se konečně naučila nestřílet se do vlastního kolene!

 [Svatopluk Skoupý]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama