Na Marsu vzlétla Ingenuity, první létající sonda historie

TLDR: A je to tady! Vrtulníček, který je testován v rámci mise sondy Perseverance, má za sebou první, ale nikoliv poslední let. Sloužit bude spíše testování konceptu nežli velké vědě. Oznámení tuna.

Těžší než „vzduch“

Pokud by na Marsu byli nějací zelení mužíčci, počínaje dneškem můžou pozorovat neidentifikovaný létající objekt! Do atmosféry Rudé planety se totiž poprvé vznesl minirtulníček Ingenuity, který je vůbec první sondou těžší než vzduch, která na cizím světě létá!

První let byl testy spíše velmi skromný, ale dokazuje přinejmenším schopnost se krátkodobě vznést! Teprve další testy ukáží, jestli to je dost i pro vědecký průzkum. Prozatím je však nutno se spokojit s malým pokrokem, ostatně ani bratři Wrightové neudělali pořádný let hned napoprvé…

Ingenuity je poměrně malého vzrůstu – krabička tvořící hlavní tělo trupu má jen 14x14x14 cm – a rovněž má letět jenom zhruba pětkrát. Nesesbírá tedy nejspíše mnoho zásadních informací o povrchu Rudé planety. To ostatně není ani hlavním cílem roveru Perseverance, který chce spíše rýpat do hornin, než si fotit výškové snímky.

Dokonce přísně technicky vzato nejde ani o úplně první létající komponent na jiné planetě. Ultraodolné PTFE balóny byly již vypuštěny do atmosféry Venuše v rámci misí Vega-1 a Vega-2. Jenže tyto (pomineme-li, že tu přežily jen pár desítek hodin) se nechaly větrem toliko unášet, zatímco Ingenuity si své trasy může plánovat sám! Je tedy podstatně flexibilnější – chcete-li být exaktní, jde o první létající sondu těžší než vzduch.

Přesto je Ingenuity předzvěstí budoucích komplexnějších misí k Marsu, které budou drony moct využít.

Zdroj: NASA
Zdroj: NASA

Jen demonstrátor?

„Ingenuity je tak trochu technologické zjevení, které rázně vybočuje ze zaběhnutých standardů, jak si představujeme kosmické sondy,“ říká mi Dušan Majer ze serveru Kosmonautix, když po něm chci vyjádření k tomu, jestli je vzlétnutí vrtulníčku skutečně něčím do učebnic historie.

Jak dále pokračuje, Ingenuity je sice jen technologickým demonstrátorem, který by měl letět jen pětkrát – ale skýtá ohromné možnosti. „Pokud se ukáže, že jsme schopni řízeně létat s vrtulovým strojem v řídké atmosféře Marsu, výrazně to obohatí budoucí mise,“ píše mi Dušan. Je to právě příslib možných budoucích vrtulníčků, co je na Ingenuity to skutečně podstatné.

„Průzkum rudé planety s nimi bude flexibilnější, rychlejší a získáme také unikátní nadhled,“ pokračuje Dušan Majer, „Družice z oběžné dráhy jsou skvělé pro pořízení fotek s globálním kontextem, sondy na povrchu excelují ve snímkování detailů. Stroje letící ve výšce pár metrů by byly schopné vyplnit mezeru mezi těmito snímky, takže by bylo možné třeba zasadit chemickou analýzu do širšího kontextu.“

A to už vůbec nemluví o výhodách, jaké by tyto stroje měly pro plánování cesty. Pokud by letěly několik desítek metrů před roverem, mohly by se z jejich fotek vytipovávat vědecky atraktivní lokality, nebo naopak místa, kterým by se měl rover vyhnout. „V současné době se to dělá z družicových fotek, které sice jsou podrobné, ale mají své limity,“ dodává Dušan a já mu děkuji za jeho příspěvek.

Za mise složitější

Faktem je, že drony by se dozajista hodily i pro budoucí pilotované mise. Na druhou stranu, demonstrátor na Marsu neznamená nutně, že nyní začnou mít své vrtulníčkovské parťáky všechny sondy. Jednak je Mars jednou z mála planet, jde je atmosféra, které se tak dá říkat. Mluví se o tom, že snad ještě v případě Titanu bychom se mohli dočkat létající sondy. A že na Venuši by se možná jednou mohly vrátit balóny či vzducholodě. To je ale také cca. vše, čeho se lze u poletuch dočkat.

Létání je složité, a to tím spíše, čím řidší je tam venku atmosféra. První let Ingenuity je tedy sice rozhodně historickým příkladem – ale pokud něco, tak nám připomíná, jak děsně výjimečné jsou podmínky objektů s hustou atmosférou. Možná i proto bychom ostatně nějakým těm hypotetickým UFOnům u nás také stáli za pozornost!

[Ladislav Loukota, Dušan Majer]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama