LHC & Alergie : Týden ve vědě – 5. – 11. dubna 2021

Teploty stoupají, a poznání spolu s nimi! Lidé, čtěte nový týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní

Káva před cvičením možná pomáhá lépe spalovat tuky. Kofein by mohl o 10 až 29 % zvyšovat oxidaci tuků, ukazuje studie na 15 mužích. Nejde však zjevně o lék všemocný.

Objeven protein proti autoimunitním nemocem. Protein neuritin může zablokovat autoimunitní reakci! Zatím jen u myší, mohlo by však jít o úsvit efektivnější léčby alergií.

Roušky snižují šíření nákazy covid-19, zázračné však nejsou. Nošení roušek během pandemie není žádnou novinkou a jedná se o techniku známou již z dob před renesancí. Veškeré kvalitní vědecké studie, které se tímto tématem zabývají, se shodují na tom, že roušky brání šíření virů.

LHC na stopě nové fyziky? Pokusy naznačují zvláštní vzorec. Relativně malá, ale opakující se odchylka v měření interakcí částic zvaných leptony není v souladu s dnešním Standardním modelem. Zdá se, že CERN tak může být na stopě nových fyzikálních jevů.

Našli jsme unikající černou díru střední velikosti. Gravitační čočkování naznačuje první objev černé díry o velikosti 55 tisíc Sluncí. Jejich katalogizace by mohla naznačit víc o původu těchto „motorů vesmíru“.

Vorvani se navzájem naučili, jak se vyhnout harpunám. Snížení efektivity o 58 % lovu naznačuje, že velryby spolu dokázaly komunikovat a vyhnout se tak lidskému rybolovu.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě, dále pak celé tři novinky a nakonec pokec s dvěma doktory z mé Olomouce nejen o covidu (viz také níže).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama