Exoplanety & Evoluce: Týden ve vědě 8. až 14. března 2021

Odbyla neděle a to znamená, že je čas vyhodit kopyta na stůl a potěšit se vším, v čem jsme se za sedm dnů dostali KUPŘEDU! Je tu další týden ve vědě!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Vynechání večeře má pozitivní vliv na zdraví, ukázala studie. Omezení stravování na 8. až 14. hodinu má pozitivní vliv na metabolismus a expresi žádoucích genů. Půst ale není všelék.

Teleskopy by v příštích dekádách mohly detailně zobrazit exoplanety. S rychlostí, jaká se očekává i od těch nejrychlejších mezihvězdných sond, budou teprve plánované teleskopy schopné vysokého rozlišení mnohem dříve.

Genom Bahníka australského ukázal, jak obratlovci osídlili souš. Sekvenování genomu bahníka nám ukazuje, jak pradávné ryby poprvé vystoupily na souš. Pomohly jim k tomu geny, které používáme i dnes, stejně jako jejich obrovský genom.

Bakterie mění tvar, aby se vyhnuly antibiotikům. Zvětšením objemu a zmenšením svého povrchu bakterie „ředí“ škodlivou koncentraci antibiotik, aby jim neubližovala.

Imuinomodulátor NAC je dalším lékem testovaným proti covidu. Široce dostupný lék by mohl v určitých případech pomoct. Před dalšími soudy je ale nutno počkat na dostatečně velké testování.

Nový výzkum chce rychleji přenášet data z bakterií do počítačů. Zrychlený přenos dat byl dosažen s pomocí elektrických impulzů. DNA by se tak mohlo stát datovým úložištěm zítřka.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také popis úskalí mikroskopie, retro o distanční výuce v roce 1937, pokec o studiu smyslu života po vyhoření, a collab s kamarádkou Olgou o českém vynálezu, který by chtěl změnit recyklaci nejen plastů

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama