Starship & Neandertálci: Týden ve vědě 1. až 7. března 2021

Jaro se blíží, a s ním i nová žeň objevů vědátorů a vědátorek z celého světa! Vítejte na konci dalšího týdne ve vědě!

Zdroj: Public Domain, CC BY, vlastní
Zdroj: Public Domain, CC BY, vlastní

První přistání! Starship SN-10 úspěšně vyskočil i dosedl. Dobrá věc se podařila, po dvou úspěšných skocích raket SN-8 a SN-9 se konečně SN-10 podařilo nejen odstartovat, ale i přistát!

Neandertálci mohli být schopní komplexní řeči. Nová studie zjistila, že neandertálský sluch měl rozsah podobný tomu našemu. Lze tedy předpokládat, v kontextu archeologického obrazu jejich schopností, že mohli ovládat komplexně modulovaný jazyk.

Oceánské dno bylo stamiliony nazpět poseto červy. Druh Pennichnus formole mohl 20 milionů let nazpět kolonizovat dno Eurasie. Jeho evoluční dějiny ale zřejmě sahají mnohem dále.

Marťanské měsíce byly možná rozděleny při „porodu“. Naznačují to některé simulace jejich vzniku. Nejde o neprůstřelný důkaz a ne všichni marsologové souhlasí.

Ptakopysk ukazuje 187 milionů let evoluce savců. První pořádné analyzování DNA odhalilo, jak moc si je ptakopysk podobný s plazy a ptáky i na úrovni genů. Naznačuje to, jak blízko jim byli kdysi dávno i naši předci.

Vzniká očkování proti mutacím koronaviru, ukazuje budoucnost. Mutací nového koronaviru přibývá, nic jiného ale nešlo čekat. Právě sledování mutací nám však proti němu může nabídnout efektivnější zbraně.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky (druhá o Starship s Dušanem Majerem), výlet do světa mikroskopů nebo rozhovor s ekonomem Filipem Matějkou (viz taky níže)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama