AstraZeneca & Kosmobakterie: Týden ve vědě 15. až 21. března 2021

Máme tady první jarní týden ve vědě, a to sebou přináší příval pozitivních vědeckých novinek!

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Mluva zadaných se před rozchodem mění. Studie skoro 7000 lidí odhalila, že až 3 měsíce před rozchodem se mění způsob používání slov. Přibývají osobní zájmena, naopak je utlumeno analytické myšlení.

Vakcína AstraZeneca je bezpečná, oznámila EMA. Čtvrteční vyjádření Evropské lékové agentury restartovalo používání vakcíny v zemích, které očkování pozastavily. Ačkoliv EMA stále doporučuje další výzkum nežádoucích účinků, jejich incidence byla shledána jako příliš malá a (alespoň momentálně) bez prokázaného vlivu očkování.

Detailní záběry ukázaly nepoznaný život včel. Zatím nejlepší záběry detailně zobrazily chod jednotlivých včeliček. Detailní sledování by nám mohlo napomoct se zachováním včelstev i v budoucnu.

Na palubě ISS se našly doposud neznámé půdní bakterie. Tři ze čtyř zkoumaných kmenů bakterií zevnitř ISS jsou zcela nové. Ukazuje to americko-indická studie. Jejich studio by mohlo zlepšit zemědělství v kosmu i na Zemi.

Další z neolitických masakrů objeven v Chorvatsku. Nově publikovaná analýza hromadného hrobu odhaleného v Chorvatsku v roce 2007 ukázala, že na místě došlo před 6200 lety k hromadnému masakru bezbranných lidí.

Žloutky pomohou lépe předejít úrazům mozku. Měření deformace žloutku umožňuje lépe experimentálně (bez porušení etiky) potvrdit, co se tuší o deformaci mozku. To může zlepšit diagnostiku i ochranu.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky, přednášku o bioinformatice a popis toho, jak fungují mRNA vs. „tradiční“ vakcíny (též níže):

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama