Želvušky & AfroZeneca – Týden ve vědě 8. až 14. února 2021

Pro všechny, kteří jsou zamilovaní do vědy, je tu speciální týden ve vědě (který je samozřejmě stejný jako každý jiný týden ve vědě, láska je jen hormonální dysbalance)!

Zdroj: CC BY, vlastní

Želvušky chrání fluorescenční štít před UV zářením. Na seznam superschopností želvušek se dostalo i odolávání takovým dávkám ultrafialového záření, které hubí i škodlivé patogeny.

Kolaps deštných pralesů je blíže, než jsme doufali. Již v roce 2064 by nynější zrychlující se trend mohl znamenat kolaps deštných pralesů. Není totiž třeba úplné eliminace stromů, aby došlo na zánik biomu.

Vědci zjistili, jak vypadala dinosauří kloaka. Dinosauři fascinují vědce již desítky let, přesto je ale stále spousta věcí, které o nich nevíme. Doposud jsme například nevěděli, jak vypadal jejich zadek. To se ale nyní změnilo.

Do kosmu se chystá japonská dřevěná družice. Kooperace japonské lesnické společnosti Sumitomo Forestry a Kyótské university plánuje do roku 2023 dřevěnou družici. Zánik takové družice by redukoval vznik „kosmického smogu.

Vakcína AstraZeneca má proti jihoafrické mutaci nižší efektivitu. Oxfordská vakcína stále chrání před těžkými průběhy při infekcí variantou B-1.351, má však menší ochranu před průběhy mírnými.

Rakovinné buňky umí hibernovat jako medvědi. Rakovina je zákeřný nepřítel, který se umí i po účinné léčbě zase vrátit. Vědci z Princess Margaret Cancer Center v Ontariu v Kanadě nyní ve své studii přišli na to, jak je to možné. Odhalili doposud neznámou schopnost nádorových buněk vyhnout se chemoterapii.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě také dvě novinky, a spolu s tím i pokec s Otomarem Peško, vědátorem zabývajícím se studiem želvušek!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama